Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na brak rozwiązania kwestii, co OPEC ma zrobić z Irakiem i Iranem, które póki co nie chcą zmniejszać dostaw swojej ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,93 USD, po zniżce o 10 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 10 centów do 49,02 USD za baryłkę.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie OPEC. Członkowie kartelu podejmują różne wysiłki dyplomatyczne, aby podczas tego posiedzenia grupy doszło do finalizacji wrześniowej nieformalnej umowy o obniżeniu dostaw ropy.

Libijski gubernator OPEC - Mohamed Oun, informował wcześniej, po wstępnych spotkaniach przedstawicieli grupy w Wiedniu, że rozmowy na temat przydzielenia kwot dostaw ropy poszczególnym krajom kartelu zmierzają w dobrym kierunku.

Ale plany OPEC - aby obniżyć produkcję ropy - może skomplikować Iran, który chce produkować więcej ropy, i Irak, który uważa, że powinien być zwolniony z obowiązku obniżenia dostaw swojej ropy, bo jest uwikłany w wojnę z islamskimi bojownikami.

Póki co OPEC pozostawił nierozwiązaną kwestię, czy Iran i Irak przyłączą się do zmniejszenia dostaw ropy przez kartel. Decyzja ma zapaść 30 listopada.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

"Realia są takie, że jest trudno osiągnąć porozumienie w samym OPEC, a także z innymi poważnymi dostawcami ropy, jak Rosja" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

"Teraz rynki paliw robią sobie przerwę, aby to przemyśleć" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku staniała o 21 centów do 48,03 USD za baryłkę.