Giełda na Wall Street w piątek wyraźnie zyskuje na fali optymizmu po dobrych wynikach kwartalnych amerykańskich banków oraz danych makro z gospodarki Chin i USA. W centrum uwagi rynku znajduje się wieczorne wystąpienie przewodniczącej Fed Janet Yellen.

Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,5 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,3 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,5 proc.

Ostatniego dnia handlu w tym tygodniu indeksy na Wall Street wyraźnie zyskują, po czwartkowych spadkach wywołanych jastrzębim wydźwiękiem protokołu po wrześniowym posiedzeniu Fed.

W centrum uwagi w Stanach znajdują się wyniki spółek oraz wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego.

Giełda w Stanach zyskuje na fali optymizmu po publikacji lepszych od oczekiwanych wyników finansowych amerykańskich banków. Ważni gracze w tym sektorze - Citigroup, JPMorgan i Wells Fargo, podali lepsze od konsensusu wyniki za III kw.

Z 34 spółek indeksu S&P 500, które do tej pory w piątek podały wyniki kwartalne, zyski 79 proc. z nich okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych.

Dobry sentyment na rynku to także zasługa pozytywnych danych makro.

W USA sprzedaż detaliczna w USA wzrosła we wrześniu najmocniej od 3 miesięcy.

Po raz pierwszy od pięciu lat wzrosły w Chinach ceny producenta, co uspokoiło inwestorów po czwartkowych danych o spadku eksportu. W przyszłym tygodniu inwestorzy poznają PKB Chin, który pokaże w jakim stanie była gospodarka tego kraju w III kw.

In minus zaskoczył rynek indeks optymizmu konsumentów w USA, którego wartość była najniższa od września 2015 r. oraz wzrost stanu zapasów w amerykańskim biznesie w sierpniu.

Pod koniec tygodnia inwestorzy z uwagą śledzą wypowiedzi członków Fed. W piątek głos zabrał Eric Rosengren, który kolejny raz opowiedział się za grudniową podwyżką stóp procentowych.

Wieczorem w centrum zainteresowania rynków będzie wypowiedź przewodniczącej Fed Janet Yellen, w której inwestorzy będą upatrywać wskazówek co do kształtu polityki monetarnej w najbliższych miesiącach.

Największe wzrosty w USA notuje sektor IT oraz finansowy.

Do wzrostów na Don Jones Industrial najbardziej przyczyniają się akcje Goldman Sachs. Bank wygrał proces sądowy, podczas którego był oskarżony o przyczynienie się do strat z tytuły nietrafionych inwestycji. Goldman poda swoje wyniki w najbliższy wtorek.

W przyszłym tygodniu raporty kwartalne opublikuje ponad 80 spółek notowanych na S&P 500.

Najmocniejszy od lipca pozostaje amerykański dolar. Kurs EUR/USD spada w okolice 1,10. Tanieje również waluta japońska. Kurs USD/JPY rośnie ponad 0,5 proc. do ponad 104.

W piątek po południu ceny ropy zeszły pod kreskę. Notowaniom surowca nie służy umacniający się dolar oraz czwartkowe dane z USA o wyższym od oczekiwań wzroście zapasów ropy w tym kraju. Baryłka Brent jest wyceniana w piątek po południu na 51,6 USD, a cena WTI zbliża się do 50 USD.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,9 proc. Francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,8 proc. Niemiecki DAX idzie w górę o 1,6 proc. Brytyjski FTSE 100 zwyżkuje o 0,8 proc.

Dobre wieści zza Oceanu windują kursy europejskich kredytodawców, których akcje rosną najmocniej na indeksie Euro Stoxx 600. Po danych z Chin zyskują również spółki wydobywcze.

We Włoszech rosną Banco Popolare i Banca Popolare di Milano, na fali optymizmu ich akcjonariuszy przed sobotnią decyzją o fuzji obydwu banków, co doprowadziłoby do powstania trzeciego największego pożyczkodawcy we Włoszech.

W piątek znacznie zyskują spółki z branży motoryzacyjnej, po publikacji danych na temat rekordowo wysokiej liczby zarejestrowanych nowych aut osobowych w Europie. Wyraźne ok. 2-proc. wzrosty notuje Renault i Fiat Chrysler.

O ponad 13 proc., zwyżkują akcje Man Group, największego publicznie notowanego na świecie funduszu hedgingowego. Grupa Man kupiła w piątek za 25 mln USD fundusz inwestycyjny Aalto oraz poinformowała o wyższym od oczekiwań napływie aktywów do funduszu.

DOBRE WYNIKI DUŻYCH AMERYKAŃSKICH BANKÓW W III KW.

Skorygowany zysk na akcję JP Morgan wyniósł w III kw. 1,59 USD – podała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał tymczasem 1,39 USD zysku. W ujęciu bezwzględnym zysk banku spadł o 7,6 proc. do 6,29 mld USD z 6,8 mld USD w III kw. w 2015 r., z uwagi na ubiegłoroczne wydarzenia jednorazowe. JP Morgan zanotował w III kw. wzrost przychodów o 8,4 proc. rdr. do 25,5 mld USD, tymczasem analitycy oczekiwali 24,2 mld USD.

Skorygowany zysk na akcję Citigroup Inc. wyniósł w trzecim kwartale 1,24 USD - podał bank w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,15 USD na akcję. Wyższe od konsensu były przychody banku. Wyniosły one w drugim kwartale 17,8 mld USD, co oznacza spadek o 5 proc. rdr.

Wells Fargo & Co. zanotował w III kwartale 2016 r. zysk netto w wysokości 1,03 USD na akcję - podała firma w komunikacie. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 1,01 USD na akcję. Przychody banku wyniosły 22,328 mld USD wobec oczekiwanych 22,21 mld USD.

NAJWYŻSZY OD 3 MIESIĘCY WZROST SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W USA

Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się takiego wzrostu wskaźnika mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut we wrześniu wzrosła o 0,5 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu spadła o 0,2 proc. ujęciu mdm po korekcie, wobec -0,3 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w sierpniu spadła o 0,2 proc. mdm po korekcie, wobec -0,1 proc. przed korektą.

INDEKS OPTYMIZMU WŚRÓD KONSUMENTÓW W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w październiku 87,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 91,8 pkt. We wrześniu wskaźnik wyniósł 91,2 pkt.

ZAPASY NIESPRZEDANYCH TOWARÓW W USA W VIII W GÓRĘ

Zapasy niesprzedanych towarów w USA w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się w sierpniu wzrostu wskaźnika o 0,1 proc. mdm. W lipcu wskaźnik zapasów pozostał bez zmian mdm.

GOLDMAN SACHS NIE NARAZIŁ NA STRATY LIBIJSKICH INWESTORÓW – SĄD

Goldman Sachs nie naraził na straty libijskich inwestorów, gdyż nie był ich oficjalnym doradcą inwestycyjnym – orzekł w piątek sąd w Londynie. Sprawa dotyczy 1,2 mld USD strat, które poniósł państwowy libijski fundusz inwestycyjny w trakcie kryzysu finansowego w 2008 r. Libijczycy twierdzili, iż bankierzy Goldmana doradzili im inwestycję w instrumenty pochodne, które w wyniku kryzysu niemal całkowicie straciły na wartości.

WYBORY W USA NIE POWINNY MIEĆ ZNACZENIA DLA INWESTORÓW – JPMOGRAN

„Mówiliśmy klientom, że wybory dotyczą skrajności, ale sama administracja będzie umiarkowana, bez względu na to, kto wygra wybory” – powiedziała dla CNCB Gabriela Santos, analityk JP Morgan.

„To nie jest tak, że wybory w ogóle nic nie znaczą, gdyż liczą się dla kilku sektorów. Jednak, gdy patrzymy całościowo, na całą gospodarkę, na zyski i na to jak nasi klienci powinni alokować swoje środki nie ma potrzeby obawiać się wyniku wyborów” – dodała. Oceniła, że niepokoi ją natomiast „retoryka przeciwko wolnemu handlu”.

FED MOŻE WRÓCIĆ DO SKUPU OBLIGACJI I FORWARD GUIDANCE – KASHKARI, FED

Fed może ponownie zacząć skupować aktywa oraz zacząć prowadzić politykę „forward guidance” w celu pobudzenia wzrostu, jeżeli okazałoby się, że stopy procentowe znajdują się na zbyt niskim poziomie, by ciąć je jeszcze bardziej – powiedział w piątek Neel Kashkari, członek Fed z Minneapolis. Ocenił, że wzrost gospodarczy w USA będzie niewielki, lecz nie przewiduje on recesji. Jego zdaniem, Brexit może wpłynąć na decyzje Fedu, lecz potrzeba czasu by ocenić wpływ wyjścia UK z UE na gospodarkę.

PODWYŻKA STÓP PROC. W GRUDNIU W USA WŁAŚCIWA – ROSENGREN, FED

Podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu wydaje się właściwa – powiedział w piątek w wywiadzie dla CNBC Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu. Dodał, że jego zdaniem gospodarka znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja blisko celu Fed. Rosengren podczas wrześniowego posiedzenia Fed jako jeden z trojga członków opowiedział się za podwyżką stóp już w tamtym miesiącu.

ZMIANY W BILANSIE FED W CELU WZROSTU RENTOWNOŚCI OBLIGACJI - ROSENGREN

"Z uwagi na obawy o stabilność finansową, skład bilansu (banku centralnego - PAP) powinien zostać tak dopasowany, by doprowadzić do wystromienia krzywej rentowności" - powiedział podczas wystąpienia w Bostonie, prezes Fed z tego miasta, Eric Rosengren. Jego zdaniem, kombinacja niskiego wzrostu PKB i szybkiego spadku bezrobocia jest jedną z zagadek polepszania się sytuacji gospodarczej. Dodał, że potrzeba większej akomodacji w polityce monetarnej nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę głębokość poprzedniej recesji. Dodał, że zaskakującym jest fakt, iż stopy procentowe pozostają obecnie na tak niskim poziomie.

CENY PRODUCENTA W CHINACH W GÓRĘ PO RAZ PIERWSZY OD 5 LAT

Ceny producenta PPI wzrosły w Chinach we wrześniu rdr o 0,1 proc., po spadku w VIII o 0,8 proc. To pierwszy wzrost tego wskaźnika od 2012 r. Analitycy spodziewali się spadku PPI we IX o 0,3 proc. Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły we wrześniu o 1,9 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,6 proc. wobec wzrostu o 1,3 proc. miesiąc wcześniej.

LICZBA ZAREJESTROWANYCH SAMOCHODÓW OSOBOWYCH W EUROPIE W IX REKORDOWO WYSOKA

Liczba zarejestrowanych samochodów we wrześniu w Europie wzrosła o 7,2 proc. mdm i osiągnęła najwyższą w historii w tym miesiącu liczbę 1.455,180 maszyn. "Wszystkie główne rynki odnotowały wzrosty" - poinformowali przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA). Największą liczbę zarejestrowanych samochodów odnotowały Włochy ze wzrostem o 17,4 proc., za nimi uplasowały się Hiszpania i Niemcy ze wzrostem kolejno o 13,9 proc. i 9,4 proc.

WYCIEKŁ SKŁAD RZĄDOWEJ KOMISJI NADZORUJĄCEJ BREXIT

Agencja Bloomberg poznała skład oraz zakres zadań komisji Wlk. Brytanii nadzorującej proces wychodzenia z Unii Europejskiej. Będzie się ona składać z 12 ministrów, z których większość zaliczyć można do eurosceptyków. Do zadań komitetu będzie należeć nadzór nad negocjacjami o Brexicie oraz wypracowanie nowego modelu relacji pomiędzy UK a UE, a także stworzenie nowej polityki handlowej Wlk. Brytanii. W skład komisji wchodzą m.in. obecny szef MSZ Boris Johnson, minister ds. Brexitu David Davis, minister handlu międzynarodowego Liam Fox.