Giełdy w USA notują w piątek od początku sesji wyraźne wzrosty, a europejskie parkiety odrobiły pod koniec sesji wcześniejsze straty. W centrum uwagi znajdują się medialne doniesienia o Deutsche Bank, które pod koniec sesji popchnęły mocno w górę kurs tej spółki. W piątek w USA opublikowano istotne danych makro. Po śródsesyjnym umocnieniu osłabia się dolar.

Indeks Dow Jones Industrial rośnie 0,9 proc. S&P 500 zyskuje 0,9 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,8 proc.

Giełdy w USA rosną, a europejskie parkiety wyszły na plus, pośród spekulacji, które pojawiły się na rynku w piątek po południu, iż kara, którą na Deutsche Bank (DB) chce nałożyć amerykański Departament Sprawiedliwości wyniesie blisko 3 razy mniej niż wcześniej zapowiadane 14 mld USD. Deutsche Bank zakończył sesję na ponad 7-proc. plusach, podczas gdy z rana zniżkował nawet 9 proc., osiągając nowe historyczne minima poniżej 10 euro za akcję. Od porannych minimów kurs DB zyskał 18 proc.

W piątek rano na rynek napłynęły informacje o tym, że niektóre fundusze hedgingowe redukują swoją ekspozycję finansową na DB w obawie przed utratą płynności przez bank.

Pośród spekulacji o DB na rynku walutowym osłabił się amerykański dolar, kóry ddał niemal całość piątkowych zysków wobec euro. Kurs EUR/USD wzrósł z okolic 1,117 do ok. 1,124.

W USA na rynek napłynęły istotne dane makroekonomiczne. Wydatki Amerykanów wzrosły w sierpniu mniej niż w poprzednim miesiącu, a dochody pozostały bez zmian mdm, a korekcie w górę uległ odczyt tego wskaźnika za lipiec.

Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, wzrósł w sierpniu w USA rdr zarówno w szerokim, jak i bazowym ujęciu.

In plus zaskoczyły rynek odczyty indeksu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich oraz aktywności sektora wytwórczego z okręgu Chicago.

W Stanach nie ustają spekulacje na temat możliwego terminu podwyżki stóp procentowych, podsycane przez liczne w tym tygodniu wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. O godz. 19.00 wypowie się Robert S. Kaplan, prezydent Fed w Dallas, nieposiadający w tym roku prawa głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku.

Na giełdzie w USA największe wzrosty notują spółki z finansowego oraz dóbr podstawowych.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniej do jego wzrostów przyczyniają się notowania Disney i Wal Mart.

Ze spółek w USA zwyżkują akcje Chevron. Przedstawiciel nigeryjskiego wymiary sprawiedliwości powiedział w piątek, iż zarówno Chevron, jak i Total mogą zostać postawione przed sądem w tym kraju za nielegalny eksport ropy.

Piątek jest ostatnim dniem handlu w III kwartale, który zapisze się na amerykańskich giełdach jako udany. Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street S&P 500 był w III kw. na 2,5-proc. plusie, Dow Jones na 1,2-proc., a Nasdaq, który w tym kwartale kilkukrotnie ustanowił nowe historyczne maksima zyskał w ujęciu kwartalnym 8,8 proc.

Na rynku surowcowym wahaniom ulega w piątek cena ropy naftowej. Baryłka ropy Brent kosztuje ok. 49 USD.

Na wyższą niż na początku tygodnia cenę ropy wpływa środowa decyzja państw OPEC o możliwym ograniczeniu produkcji ropy naftowej. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową zgodziła się podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek. Oficjalna decyzja zapadnie podczas listopadowego spotkania w Wiedniu.

Mimo wzrostów cen ropy w ostatnich dniach minister finansów Rosji Anton Siluanov ocenił w piątek, iż średnia cena ropy Ural będzie wynosić ok. 40 USD za baryłkę w przeciągu następnych trzech lat i w związku z tym największy światowy eksporter ropy nie weźmie pod uwagę poprawek w prognozach swojego budżetu. Od ceny rosyjskiego benchmarku w znacznej mierze zależy kształt budżetu tego kraju. Ropa Ural jest wyceniana w okolicach 46 USD.

Europejskie indeksy, po wyraźnych spadkach od samego rana, wyszły pod koniec sesji nad kreskę. Indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,4 proc. Niemiecki DAX zakończył dzień na 1-proc. plusie. Francuski CAC 40 zyskał 0,2 proc.

Największe wzrosty w piątek notował w Europie sektor IT oraz dóbr wyższego rzędu.

Z europejskich spółek akcje Telefonica SA spadły niemal 4 proc. po rezygnacji z IPO jej spółki Telxius Telecom SA. Kurs H&M waha się po nieco niższych od oczekiwań wynikach kwartalnych i zapowiedzi prezesa spółki o pracy nad zmianą celów operacyjnych spółki.

WYDATKI AMERYKANÓW BEZ ZMIAN MDM, DOCHODY WZROSŁY

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu nie zmieniły się mdm; w lipcu wzrosły o 0,4 proc. mdm po korekcie, wobec 0,3 proc. przed korektą. Dochody Amerykanów wzrosły w sierpniu o 0,2 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,4 proc. mdm w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,1 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,2 proc.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ DEFLATOR PCE W SIERPNIU W USA

Deflator PCE w USA w sierpniu wzrósł do 1,0 proc. rdr z 0,8 proc. miesiąc wcześniej. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,7 proc. rdr, wobec 1,6 proc. w lipcu. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik w sierpniu wyniesie 0,9 proc. rdr, a bazowy 1,7 proc.

W ujęciu mdm deflator PCE wyniósł 0,1 proc. wobec braku zmiany w lipcu, zaś bez cen żywności i energii 0,2 proc. wobec 0,1 proc. miesiąc wcześniej. Tutaj analitycy oczekiwali odpowiednio 0,2 proc. i 0,2 proc.

Deflator PCE (personal consumption expenditure deflator) jest miarą zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów. W ujęciu bazowym nie bierze pod uwagę cen żywności i energii. Wskaźnik na poziomie 2 proc. rdr stanowi oficjalny cel inflacyjny Rezerwy Federalnej.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUEMNTÓW W USA W GÓRĘ I POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 91,2 pkt. - podano we końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 90 pkt. W sierpniu wskaźnik wyniósł 89,8 pkt.

INDEKS AKTYWNOŚCI SEKTORA WYTWÓRCZEGO W CHICAGO ZASKOCZYŁ IN PLUS

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł we wrześniu do 54,2 pkt. z 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się odczytu wartości indeksu na poziomie 52 pkt. Poziom 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a recesją.

KLIENCI OGRANICZAJĄ EKSPOZYCJĘ NA DEUTSCHE BANK, PREZES ZAPEWNIA, ŻE PŁYNNOŚCI NIE ZABRAKNIE

Fundusze hedgingowe redukują swoją ekspozycję finansową na Deutsche Bank - podała w piątek agencja Bloomberg. Inwestorzy obawiają, się, że bankowi może zabraknąć płynności. Wątpliwości w tej sprawie starał się rozwiewać prezes banku John Cryan. W liście do pracowników z 27 września Cryan napisał, że 215 mld euro rezerw płynnościowych jest "ekstremalnie komfortowym buforem" i dowodem na konserwatywne planowanie przez bank. W jego opinii wahania kursu akcji spowodowane są "plotkami", a "pewne siły obecne na rynku starają się nadszarpnąć zaufanie".

MOŻLIWOŚĆ ZAKUPU AKCJI I OBLIGACJI PRZEZ FED BYŁABY "POMOCNA" - YELLEN

Instrumenty prowadzenia polityki monetarnej mogłyby być niewystarczające w sytuacji spowolnienia gospodarczego, jeżeli zostałby osiągnięty limit w zakresie zakupu bezpiecznych aktywów, jak obligacje rządowe o dłuższym okresie zapadalności - powiedziała w czwartek wieczorem Janet Yellen, przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodała, że pomocna byłaby możliwość bezpośredniej interwencji w aktywa, których ceny mają bardziej bezpośredni związek z decyzjami o wydatkach. Jednocześnie zaznaczyła, że możliwość zakupu akcji oraz obligacji korporacyjnych wiąże się z wadami i zaletami.

DYNAMIKA CPI W STREFIE EURO NAJMOCNIEJSZA OD KOŃCA '14

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,4 proc. we wrześniu rdr - podał zaś Eurostat we wstępnych danych. To najmocniejszy wzrost od końcówki 2014 roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc.

WYŻSZE OD OCZEKIWAŃ BEZROBOCIE W STREFIE EURO W VIII

Stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła zaś 10,1 proc., wobec 10,1 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,0 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,6 proc., wobec 8,6 proc. w poprzednim miesiącu.

KOŃCOWE WYLICZENIE PKB WIELKIEJ BRYTANII - KDK W GÓRĘ, RDR W DÓŁ

PKB W.Brytanii w II kw. wzrósł o 0,7 proc. kdk, a rdr wzrósł 2,1 proc. rdr - podano w końcowych danych urzędu statystycznego. W we wstępnym wyliczeniu wzrost kdk wyniósł 0,6 proc., a rdr 2,2 proc.

MIESZANE DANE O SPRZEDAŻY DETALICZNEJ Z NIEMIEC

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w sierpniu spadła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc., po korekcie z +1,7 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się teraz spadku mdm o 0,2 proc. W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła jednak o 3,7 proc. - podali statystycy. W VII sprzedaż spadła o 1,5 proc. W VIII oczekiwano wzrostu rdr o 1,8 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W JAPONII POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa w Japonii w sierpniu wzrosła o 1,5 proc. mdm - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu mdm o 0,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,4 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,6 proc., po spadku poprzednio o 4,2 proc. Tu spodziewano się wzrostu o 3,4 proc.

NIEOCZEKIWANY WZROST BEZROBOCIA W JAPONII

W Japonii stopa bezrobocia w sierpniu wzrosła do 3,1 proc. z 3,0 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało z kolei biuro rządowe. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wyniesie bez zmian 3,0 proc.

PMI W PRZEMYŚLE CHIN ZGODNY Z KONSENSUSEM

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 50,1 pkt. wobec 50,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się właśnie takiego wyniku.

WYDATKI FRANCUSKICH KONSUMENTÓW BEZ ZASKOCZEŃ

We Francji wydatki konsumentów w sierpniu w ujęciu mdm wzrosły o 0,7 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,3 proc., po korekcie z -0,2 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w Paryżu. Analitycy spodziewali się, że wydatki konsumentów mdm wzrosną o 0,5 proc. Rdr wydatki wzrosły o 1,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie z +0,5 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,9 proc.

AGENCJA S&P PODTRZYMAŁA RATING HISZPANI

Agencja Standard&Poor's utrzymała rating Hiszpanii na poziomie BBB+/A-2 z perspektywą stabilną. W ocenie agencji, średni wzrost PKB Hiszpanii w latach 2016-2019 wyniesie 2,4 proc.