Kilka dni temu austriacka grupa Erste i hiszpański Santander informowały o rozmowach w sprawie sprzedaży przez Hiszpanów 49-proc. udziału w Santander Bank Polska. Już wiadomo, że rozmowy zakończyły się sukcesem.
Kosztem 7 mld euro Austriacy, którzy już są największym inwestorem w środkowoeuropejskim rynku bankowym, wejdą na ostatni rynek, na którym jeszcze ich nie ma – do Polski. „Transakcja znacząco rozszerza ekspozycję Erste Group na najszybciej rozwijające się i najbardziej dochodowe rynki bankowe w Europie o wieloletnim profilu konwergencji i wzrostu gospodarczego. Zapewnia również masę krytyczną, zgodnie ze strategicznym celem Erste Group, aby na każdym z rynków znaleźć się wśród wiodących banków. Polska ma duże sukcesy gospodarcze, a polski sektor bankowy znajduje się na długoterminowej trajektorii wzrostu” – tak Erste w komunikacie o transakcji wyjaśnia, dlaczego kupuje polskiego Santandera. Dzięki transakcji liczba klientów austriackiej grupy urośnie z 17 mln do 23 mln.
Banki w Europie Środkowowschodniej, jakie kupił Erste Bank od 2018 r.:
Czechy:
- Hello Bank! (portfel kredytów konsumenckich) 2023 r.
- Sberbank CZ (portfel kredytowy) 2022 r.
- oddział Waldviertler Sparkasse 2020 r.
Węgry
- Commerzbank Zrt. 2023 r.
- Erste Bank Hungary (pakiet akcji należący do EBOR) 2021 r.
Rumunia
- Banca Comerciala Romana 2018 r.
źródło: Deloitte
Co kupuje Erste Bank w Polsce
6,8 mld euro Erste zapłaci za 49 proc. akcji Santander Bank Polska, a 200 mln euro ma kosztować 50-proc. pakiet udziałów w Santander TFI (pozostałe akcje towarzystwa są już w posiadaniu polskiego banku). Transakcja będzie jednak bardziej skomplikowana. Po pierwsze Hiszpanie najwyraźniej nie opuszczają całkowicie Polski. Odkupią od Santander Bank Polska 60 proc. akcji Santander Consumer Banku specjalizującego się w pożyczkach gotówkowych i ratalnych. Po drugie hiszpański bank udziela Erste gwarancji związanej z portfelem kredytów walutowych w Santander Bank Polska. Jeśli kupowany bank będzie musiał zwiększyć rezerwy na ryzyko prawne powyżej określonej kwoty (jej wartości nie podano), to Hiszpanie będą pokrywać związane z tym koszty.
Zmiana właściciela trzeciego co do wielkości banku w Polsce jest uzależniona od zgód Komisji Nadzoru Finansowego i urzędu antymonopolowego. Obie strony spodziewają się, że zamknięcie transakcji nastąpi przed końcem bieżącego roku.
Hiszpanie zarobili w Polsce miliardy
Santander podaje, że zainwestował w polski bank 3,1 mld euro. W ciągu niemal półtorej dekady obecności uzyskał z niego równowartość 3 mld euro w postaci dywidend, a nawet bez ich uwzględnienia na sprzedaży zarabia trzykrotność zainwestowanej kwoty (pozostające udziały Santandera w polskim banku mają wartość ok. 1,9 mld euro).
Historia inwestycji Santandera w Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska)
- 2011 nabycie większościowego pakietu akcji Banku Zachodniego WBK
- 2013 fuzja Banku Zachodniego WBK z polską filią belgijskiej grupy KBC – Kredyt Bankiem
- 2014 BZ WBK nabył od Santander Consumer Finance 60 proc. udziałów w Santander Consumer Bank
- 2018 przejęcie bankowości detalicznej i prywatnej Deutsche Bank Polska
- 2018 rebranding BZ WBK na Santander Bank Polska
- 2024 sprzedaż 5,2 proc. akcji Santander Bank Polska na giełdzie
- 2025 sprzedaż 49 proc. akcji Santander Bank Polska (pozostaje udział na poziomie 13 proc.).