Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) widzi znaczącą grupę firm z Polski i regionu, które potencjalnie mogą zadebiutować w Warszawie, poinformowała ISBnews prezes prof. Małgorzata Zaleska.

"Obecna liczba wykupów spółek wynika z bieżących wycen. Zaznaczam, że GPW jest jednym z nielicznych parkietów, gdzie nadal są przeprowadzane realne emisje na pozyskanie kapitału. W USA nasza liczba ubiegłorocznych debiutów zrobiła duże wrażenie i chcemy być parkietem dla średnich firm szukających pieniędzy na rozwój. W KNF czeka 20 prospektów, w tym 13 nowych spółek. Przeprowadziliśmy ponadto rozmowy z 80 podmiotami, w tym zagranicznymi - potencjalnymi kandydatami na giełdę" - powiedziała Zaleska w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podkreśliła, że istotną kwestią jest szybsze zatwierdzanie prospektów.

"W Polsce trwa to przeciętnie 3 miesiące dla akcji, na innych rynkach zatwierdzenie odbywa się wyraźnie szybciej, średnio niewiele ponad tydzień. Im szybciej ten proces będzie przebiegał, tym lepiej dla rynku" - zaznaczyła prezes.

W jej ocenie pomimo, że polska giełda straciła atuty, takie jak OFE i powszechne prywatyzacje, to nadal ma potencjał do przyciągania regionalnych firm, biorąc pod uwagę oferowaną paletę instrumentów finansowych, systemy IT, czy szybkość działania.

"Przejąć spółki notowane na danym zagranicznym parkiecie jest łatwiej i taniej, niż np. przejąć całą giełdę" - stwierdziła Zaleska.

Podtrzymała oczekiwanie, że REIT powinny być obecne na polskim rynku, jako dalszy etap rozwoju rynku nieruchomości z korzyścią dla państwa i obywateli.

"Pozwoli na rozwój giełdy, bo zakładam, że REIT będą publiczne i będą bezpiecznym instrumentem dla inwestorów indywidualnych do budowania długoterminowych oszczędności" - wskazała prezes.

Zaznaczyła jednocześnie, że GPW wypełnia swoje zobowiązania wobec akcjonariuszy, ale również istotne są działania zmierzające do rozbudowy infrastruktury rynku kapitałowego.

"Ważne są kwestie misyjności. Stąd niedawna zmiana statutu w kierunku działań na rzecz rozwoju rynku kapitałowego. Chociażby agencja ratingowa to element infrastruktury do dalszej rozbudowy rynku" - podsumowała prezes GPW.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.