Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Na razie brak jest konkretnych działań największych producentów ropy, aby ustabilizować sytuację na rynkach paliw - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,29 USD, po zwyżce o 85 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 8 centów i jest wyceniana po 47,71 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC i Rosja poinformowały w poniedziałek, że będą współpracować, by ustabilizować rynek ropy.

O umowie poinformował rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak - nazwał jej zawarcie "momentem historycznym".

Nowak spotkał się w poniedziałek z saudyjskim ministrem energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Chalidem ibn Abd al-Azizem al-Falihem w trakcie obrad G20 na szczycie w Hangzhou (Hangczou) w Chinach.

Ministrowie wydali wspólny komunikat, w którym mowa jest o "konieczności opanowania przesadnej zmienności na rynkach naftowych" oraz woli współpracy "w celu ustabilizowania rynku ropy".

"Inwestorzy byli podekscytowani tym, że Arabia Saudyjska i Rosja wydają wspólny komunikat, ale spodziewali się, że obie te strony ogłoszą: zobowiązujemy się zamrozić dostawy ropy (na obecnym poziomie)" - mówi Angus Nicholson, analityk rynku w IG Ltd. w Melbourbe.

"Myślę, że to nie kończy sprawy, ale już fakt, że Rosja i Arabia Saudyjska poważnie rozmawiają, jest pozytywny dla rynków ropy" - dodaje.

Wysiłki podejmowane przez Rosję i Arabię Saudyjską, aby ustabilizować ceny ropy naftowej, mają poparcie w Wenezueli - poinformował minister ropy tego kraju Eulogio Del Pino.

Analitycy Citigroup wskazują, że głównym "hamulcowym", jeśli chodzi o działania OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy, jest Iran, który chce dostarczać na rynki jak najwięcej swojego surowca.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,28 USD do 44,44 USD/b. Był to największy jednodniowy wzrost notowań ropy od 18 sierpnia. W poniedziałek w USA był wolny dzień - Święto Pracy. Handel odbywał się jedynie elektronicznie i transakcje z tego dnia zostaną "zaksięgowane" wraz z wtorkowymi notowaniami.