statystyki

Skarb Państwa testował nowe źródło dochodu

autor: Tomasz Jóźwik06.09.2016, 07:53; Aktualizacja: 06.09.2016, 08:17
Wątpliwości dotyczą na przykład Skarbu Państwa czy otwartych funduszy emerytalnych. Spółka zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

Wątpliwości dotyczą na przykład Skarbu Państwa czy otwartych funduszy emerytalnych. Spółka zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Na walnym zgromadzeniu PGE przegłosowano podniesienie wartości nominalnej akcji o ponad 90 proc. mniej, niż początkowo resort energii planował. Zgodnie z projektami uchwał przedstawionymi przez Ministerstwo Energii, które w imieniu Skarbu Państwa sprawuje nadzór nad PGE, akcjonariusze mieli zadecydować o podwyższeniu wartości nominalnej z 10 do 13 zł. Operacja miała polegać na przeniesieniu z kapitału zapasowego 5,6 mld zł na kapitał zakładowy.

Przeciw jej przeprowadzeniu protestowali mniejszościowi udziałowcy, bo wiązałaby się z koniecznością odprowadzenia przez spółkę podatku dochodowego. Według ekspertów w praktyce oznaczałaby wypłatę dywidendy przeznaczonej tylko dla jednego akcjonariusza – Skarbu Państwa. Dodatkowo nie wiadomo, w jakiej wysokości, bo operacji na taką skalę jeszcze na naszym rynku nie było. Spółka jest jedynie płatnikiem podatku, ale naliczany jest on akcjonariuszom i nie jest jasne, czy do jego zapłacenia zobowiązani są wszyscy udziałowcy.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane