statystyki

Skarb Państwa testował nowe źródło dochodu

autor: Tomasz Jóźwik06.09.2016, 07:53; Aktualizacja: 06.09.2016, 08:17
Wątpliwości dotyczą na przykład Skarbu Państwa czy otwartych funduszy emerytalnych. Spółka zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

Wątpliwości dotyczą na przykład Skarbu Państwa czy otwartych funduszy emerytalnych. Spółka zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Na walnym zgromadzeniu PGE przegłosowano podniesienie wartości nominalnej akcji o ponad 90 proc. mniej, niż początkowo resort energii planował. Zgodnie z projektami uchwał przedstawionymi przez Ministerstwo Energii, które w imieniu Skarbu Państwa sprawuje nadzór nad PGE, akcjonariusze mieli zadecydować o podwyższeniu wartości nominalnej z 10 do 13 zł. Operacja miała polegać na przeniesieniu z kapitału zapasowego 5,6 mld zł na kapitał zakładowy.

Przeciw jej przeprowadzeniu protestowali mniejszościowi udziałowcy, bo wiązałaby się z koniecznością odprowadzenia przez spółkę podatku dochodowego. Według ekspertów w praktyce oznaczałaby wypłatę dywidendy przeznaczonej tylko dla jednego akcjonariusza – Skarbu Państwa. Dodatkowo nie wiadomo, w jakiej wysokości, bo operacji na taką skalę jeszcze na naszym rynku nie było. Spółka jest jedynie płatnikiem podatku, ale naliczany jest on akcjonariuszom i nie jest jasne, czy do jego zapłacenia zobowiązani są wszyscy udziałowcy.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane