Indeks WIG20 pozostaje w szerokim trendzie horyzontalnym pomiędzy poziomami około 1641 pkt. a 1872 pkt. Wybycie poza ten zakres, w górę lub w dół, może więc dać bardzo mocny impuls do ruchu cen o zasięgu przynajmniej 230 pkt. Dlatego też rosną apetyty inwestorów zwracających uwagę na analizę techniczną.
Na razie wygląd wspomnianej konsolidacji WIG20 wskazuje na większe prawdopodobieństwo wzrostów. Dopóki jednak ceny nie przekroczą jednego ze wskazanych poziomów, warto zwracać uwagę na te bliższe aktualnym notowaniom.
Pułap 1800 pkt. wyznaczał w piątek linię trendu wzrostowego. Wczoraj nie udało się tego trendu utrzymać – tylko na chwilę znaleźliśmy się powyżej. Można było nawet zinterpretować wczorajszą sesję negatywnie, jako odbicie się od naruszonego trendu. Dzisiaj linia trendu jest już na wysokości 1814 pkt. i jeżeli dynamika ruchu od dnia po referendum w Wielkiej Brytanii ma się utrzymać, to jest to cel minimum „byków" dla dzisiejszego poziomu zamknięcia WIG20. Jeżeli to się nie uda i rynek spadnie, to kolejnym wsparciem dla WIG20 są okolice 1750 pkt. Wczoraj w CMC Markets część klientów nastawionych na korektę redukowała lub zamykała swoje pozycje na spadek. Widać, że zwracali oni uwagę na bliskość wspomnianej linii trendu. Teraz 86% z nich utrzymuje pozycje na wzrost kontraktu CFD Poland20.
Warto obserwować parę GBP/USD. W przypadku znacznego przebicia 1,317 kurs może dalej dynamicznie rosnąć i wpływać negatywnie na brytyjskie indeksy, jednocześnie psując nastrój na rynkach. Generalnie można oczekiwać, że najwięcej „inspiracji" na rynku walutowym przyniosą dzisiaj ruchy kursu funta.
Od samego rana rynki będą też dziś stymulowane przez publikacje różnych, istotnych danych makroekonomicznych. O godz. 9:00 poznamy wskaźnik PMI, który obrazuje aktywność gospodarczą we francuskim przemyśle – nadal oczekuje się odczytu na poziomie poniżej 50, a dokładnie 48,8. O godz. 9:30 ten sam parametr dla niemieckiej gospodarki ma wynieść 53,5.
O 10:00 natomiast poznamy te same wskaźniki dla strefy euro, gdzie rynek, oprócz wskaźnika PMI dla przemysłu (oczekiwany na poziomie 52), szczególną uwagę zwraca na zbiorczy odczyt, który ma wynieść 53,1. O 15:45 poznamy wartość wskaźnika PMI dla przemysłu w USA, gdzie oczekuje się spadku do 52,7. O godz. 16:00 z kolei opublikowany zostanie szacunek dla europejskiego wskaźnika zaufania konsumentów (-7,6) oraz dane o sprzedaży nowych domów w USA m/m, która ma wynieść 580 tys.