Obecny tydzień na GPW jest mocno nieudany, ale ruch wzrostowy jeszcze raczej nie został zakończony - ocenił dla PAP Piotr Kaczmarek, analityk DM BDM. Jego zdaniem, podstawą do dalszych wzrostów jest zaległość do pozostałych rynków wschodzących oraz łagodniejsza od oczekiwań ustawa frankowa.

"Dzisiejszy dzień, jak i cały tydzień należy zaliczyć do mocno nieudanych, ale trzeba pamiętać, że też nastroje na świecie są nieco gorsze" - powiedział PAP Kaczmarek.

"Mimo tych spadków wydaje się, że ruch wzrostowy nie został jeszcze zakończony i w kolejnych tygodniach, choć może nie w następnym, powinniśmy do nich wrócić. Mamy cały czas fundamentalny czynnik w postaci łagodniejszej ustawy frankowej oraz dużą stratę do pozostałych rynków wschodzących, bo wiele z nich jest powyżej szczytów z marca" - dodał.

WIG 20 zanotował duży spadek na początku sesji, a później oscylował wokół poziomu 1.800 pkt. Ostatecznie sesję zakończył 1,14-proc. spadkiem do 1.800,17 pkt. Ostatni raz indeks blue chipów zszedł poniżej poziomu 1.800 pkt. 4 sierpnia.

Reklama

Straty zanotowały także pozostałe indeksy warszawskiej giełdy - WIG spadł o 0,9 proc., mWIG 40 o 0,49 proc., a sWIG 80 o 0,28 proc.

Największy w historii spadek, o 9,92 proc., odnotował Eurocash, który opublikował wyniki za II kw. Spółka wyrównała tym samym niechlubny wynik z sesji 26 lutego 2015 r.

Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w II kw. 2016 roku wyniósł 52,5 mln zł wobec 48,6 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus PAP zakładał 61 mln zł zysku. Zysk operacyjny grupy Eurocash w II kw. sięgnął 70 mln zł wobec 82,8 mln zł zysku konsensusu PAP. Rok wcześniej EBIT wynosił 75,3 mln zł.

Na szerokim rynku 11,25-proc. wzrostem wyróżniły się akcje Medicalgorithmics. Amerykański sąd w stanie Delaware uznał całość roszczeń Medicalgorithmics jako zasadne jednocześnie oddalając wszystkie zarzuty AMI/Spectocor w sprawie ustalenia skuteczności wypowiedzenia przez MDG znaczącej umowy z AMI Monitoring i jej spółką zależną.

Mocny spadek, o 3,62 proc., odnotował Alumetal. Zysk netto spółki wyniósł w II kw. 2016 r. 26,6 mln zł wobec konsensusu 24,1 mln zł.

Wood & Company rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Grajewa od zalecenia "kupuj" i ceny docelowej 39,3 zł. Akcje spółki wzrosły o 2,36 proc.