Czwartkowa sesja przynosi niewielkie zwyżki zarówno na giełdach w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie Zachodniej. W centrum uwagi utrzymują opublikowane przez Fed minutki z lipcowego posiedzenia. Były one nieco bardziej gołębie od oczekiwań, co znalazło odzwierciedlenie w osłabieniu się dolara.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania mają akcje sieci supermarketów Wal-Mart. Największym obciążeniem dla indeksu jest z kolei producent maszyn budowalnych Caterpillar.

Akcje Wal-Mart zyskują wyraźnie po publikacji wyników finansowych za drugi kwartał. Rezultaty kwartalne spółki były lepsze od oczekiwań, Wal-Mart podniósł też prognozę finansową na ten rok.

W centrum uwagi inwestorów utrzymują się spekulacje na temat przyszłości polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Po publikacji minutek z lipcowego posiedzenia Fed rynek utwierdził się w przekonaniu, że najbliższe miesiące nie powinny przynieść zmian wysokości stóp procentowych w USA.

Z raportu Fed, opublikowanego w środę wieczorem wynika, że amerykańscy bankierzy centralni w trakcie poprzedniego posiedzenia byli podzieleni w ocenach tego, czy w najbliższym czasie stopy procentowe w USA powinny zostać podniesione.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu wynosi obecnie 20 proc. Nieznacznie spadło wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku, jest ono obecnie szacowane na nieco ponad 46 proc. wobec około 50 proc. przed opublikowaniem minutek.

Nieduże wzrosty notowały w czwartek giełdy w Europie. Pod koniec sesji Indeks Euro Stoxx rośnie 0,3 proc. Niemiecki DAX jest na 0,5 proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 0,2 proc.

Na rynku walutowym, w reakcji na publikację minutek Fed osłabił się dolar. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,132. Dużego wpływu na notowania amerykańskiej waluty nie miały wypowiedzi szefa oddziału Fed z Nowego Jorku oraz wiceprzewodniczącego Federalnego Komitetu otwartego rynku Williama Dudleya. Stwierdził on, że dobre dane w ostatnim czasie utwierdziły go przekonaniu, że na amerykańskim rynku pracy postępuje poprawa.

W czwartek umacniał się funt. Kurs GBP/USD wzrósł w pobliże poziomu 1,315. Brytyjskiej walucie pomogły dane na temat sprzedaży detalicznej na Wyspach. Wskaźnik w lipcu pomimo Brexitu wzrósł 1,4 proc. mdm. i był to lepszy wynik od oczekiwań.

Wzrosty kontynuuje ropa naftowa. Ceny Brent przekroczyły poziom 50 dolarów za baryłkę i są najwyższe od sześciu tygodni. Notowaniom surowca pomagają spekulacje na temat możliwego zamrożenia poziomów wydobycia surowca przez największych producentów, co zasugerowali przedstawiciele OPEC oraz Rosji.

NA RYNKU PRACY W USA POSTĘPUJE POPRAWA - DUDLEY

Dobre dane na temat zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych z ostatnich dwóch miesięcy zmniejszają obawy o to, że tempo poprawy na rynku pracy w USA hamuje – ocenił przewodniczący oddziału Fed Nowego Jorku William Dudley. Szef Fed z Nowego Jorku dodał, że w jego ocenie poprawa na rynku pracy w USA postępuje.

FED PODZIELONY W SPRAWIE KONIECZNOŚCI PODWYŻKI STÓP W USA W NAJBLIŻSZYM CZASIE - MINUTKI FED

Amerykańscy bankierzy centralni w trakcie lipcowego posiedzenia byli podzieleni w swoich opiniach co do tego, czy w najbliższym czasie wskazana będzie podwyżka stóp procentowych w USA - wynika z raportu z poprzedniego posiedzenia Fed. Z minutek wynika, że członkowie Fed nie byli zgodni w ocenie kondycji rynku pracy i tego czy sytuacja na nim będzie się dalej poprawiała w obecnym tempie. Jednocześnie wskazano, że nie ma obecnie ryzyka wyraźnego wzrostu inflacji w USA.

W minutkach Fed napisano również, że niektórzy członkowie Fed byli zdania, iż warunki w gospodarce USA niedługo będą uzasadniały podwyżkę stóp procentowych w USA.

BREXIT TO NOWE ZAGROŻENIE DLA GOSPODARKI STREFY EURO - EBC

Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii stanowią nowy negatywny czynnik dla wzrostu gospodarczego w strefie euro – ocenili w minutkach z lipcowego posiedzenia członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. EBC ocenił, że aby ocenić pełny wpływ Brexitu na gospodarkę strefy euro potrzeba więcej czasu.

INDEKS PHILADELPHIA FED WYNIÓSŁ W SIERPNIU PLUS 2,0 PKT.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w sierpniu plus 2,0 pkt. Analitycy spodziewali się właśnie indeksu na poziomie plus 2,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na minus 2,9 pkt.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 4 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 262 tys. z 266 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,175 mln w tygodniu, który skończył się 6 sierpnia. Tutaj analitycy spodziewali się 2,145 mln osób.

WZRÓSŁ INDEKS WYPRZEDZAJĄCY KONIUNKTURY W USA

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w lipcu o 0,4 proc. - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,3 proc. mdm. W czerwcu indeks wzrósł o 0,3 proc.

DANE O SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W W.BRYTANII W LIPCU LEPSZE NIŻ SIĘ SPODZIEWANO

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w lipcu wzrosła o 1,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,9 proc. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż wzrośnie o 0,1 proc. W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna, z uwzględnieniem paliw, wzrosła o 5,9 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 4,3 proc. Analitycy stawiali tu na wzrost o 4,2 proc.

CENY KONSUMPCYJNE W STREFIE EURO W LIPCU WZROSŁY O 0,2 PROC. RDR

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,2 proc. w lipcu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowych danych. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 0,2 proc. W czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1 proc. rdr.

BEZROBOCIE WE FRANCJI NAJNIŻSZE OD BLISKO 4 LAT

Stopa bezrobocia we Francji jest obecnie najniższa od niemal 4 lat. W drugim kwartale 2016 roku stopa bezrobocia we Francji wyniosła 9,9 proc. i spadła do tego poziomu z 10,2 proc. w pierwszym kwartale. To najlepszy wynik od trzeciego kwartału 2012 roku.

JAPOŃSKI EKSPORT SPADŁ NAJMOCNIEJ OD 2009 R.

Japoński eksport spadł w lipcu 2016 r. najmocniej od 2009 r. Eksport spadł w ubiegłym miesiącu o 14 procent w ujęciu rok do roku. Analitycy spodziewali się trochę mniejszego spadku - o 13,7 proc. Do słabych wyników w eksporcie Japonii w lipcu przyczynił się przede wszystkim spadek wysyłanych za granicę samochodów, statków i stali. Eksport Japonii spada już od 10 miesięcy i wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy tego kraju. W II kwartale PKB Japonii był z tego powodu niższy o 0,3 pkt. procentowego.

Japoński jen umocnił się od początku 2016 r. o 20 procent wobec dolara USA, a to spowodowało, że japońskie towary stały się na zagranicznych rynkach mniej atrakcyjne. Import Japonii spadł w lipcu o 24,7 procent. Nadwyżka w handlu zagranicznym Japonii wynosi obecnie 513,5 miliarda jenów, czyli 5,2 miliarda dolarów.

W CZERWCU NADWYŻKA OBROTÓW BIEŻĄCYCH EUROLANDU WYNIOSŁA 28,2 MLD EURO

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w czerwcu wyniosła 28,2 mld euro wobec nadwyżki 31,8 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie z 30,8 mld euro. Na rachunku obrotów bieżących nadwyżka bez uwzględniania czynników sezonowych wyniosła zaś 37,6 mld euro wobec nadwyżki 16,5 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie z 15,4 mld euro - podał EBC.

DOBRE WYNIKI WAL-MART

Największa amerykańska sieć supermarketów Wal-Mart zanotowała w drugim kwartale wyższy od oczekiwań zysk kwartalny. Zysk na akcję spółki wyniósł w 1,07 dolarów, rynek oczekiwał tymczasem wyniku 1,02 dolarów na akcję. Przychody Wal-Mart wyniosły 120,9 mld dolarów wobec zakładanych 120,3 mld dolarów. Jednocześnie spółka podniosła prognozę finansową na ten rok.