Zdecydowała statystyka: z rocznego wskaźnika „wypadła” duża obniżka cen z września ub.r. Inflacja wynosi 4,9 proc. i jest już niemal dwa razy wyższa od celu Narodowego Banku Polskiego. Analitycy nie spodziewają się szybkiej obniżki stóp procentowych
We wrześniu za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy średnio o 4,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek 30 września.
Oznacza to, że 12-miesięczna inflacja znalazła się na najwyższym poziomie w tym roku. Jeszcze w sierpniu wynosiła 4,3 proc. Wrzesień był szóstym z rzędu miesiącem zwyżki inflacji. W marcu tempo wzrostu cen było na poziomie 2 proc.
Szybszy wzrost cen żywności i energii, większy spadek w paliwach
Według GUS tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyło się z 4,1 proc. w sierpniu do 4,7 proc. miesiąc później. To najwyższy wynik od stycznia br. Ceny nośników energii są o 11,4 proc. wyższe niż przed rokiem. W sierpniu zanotowano w tej kategorii wzrost o 10,4 proc. Tu przyśpieszenie mamy od lipca. Wiąże się ono z częściowym odmrożeniem cen prądu i ciepła.
Przy publikacji wstępnych danych GUS przedstawia informacje tylko na temat kilku kategorii cen. Jedyną, która w porównaniu z wrześniem ub.r. zanotowała spadek, były paliwa. Średnio płaciliśmy za nie o 2 proc. mniej niż przed rokiem. W sierpniu spadek wynosił 1,7 proc.
Efekt bazy: z 12-miesięcznego wskaźnika wypadły obniżki z września 2023 r.
W porównaniu z sierpniem ceny płacone przez konsumentów podniosły się o 0,1 proc. W żadnym z miesięcy tego roku nie odnotowano niższego wyniku. Inflacja liczona w ujęciu rocznym zanotowała wyraźny wzrost dlatego, że we wrześniu 2023 r. mieliśmy obniżkę cen o 0,4 proc. Wtedy – na kilka tygodni przed październikowymi wyborami – rozszerzono listę beneficjentów bezpłatnych leków i de facto obniżono ceny energii (zaczęły obowiązywać limity zużycia tańszej energii).
Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego to wzrost cen na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchyleń w górę i w dół o 1 pkt proc. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest zaplanowane na wtorek-środę 1-2 października. Analitycy nie spodziewają się, by w warunkach przyśpieszającej inflacji stopy procentowe mogły zostać obniżone.