statystyki

Pekao mniej włoski, państwowe spółki zrzucają się na fundację

18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:26
pieniądze

Spółki Skarbu Państwa stworzą Polską Fundację Narodową, która ma promować kraj za granicą.źródło: ShutterStock

Alior nie kupił Pekao. Alior Bank zdementował informacje, że kupił 10 proc. akcji Pekao. Chodzi o sprzedaż przez UniCredit papierów banku za ok. 3,3 mld zł. W ramach transakcji do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji banku w cenie 126 zł za sztukę. Po transakcji UniCredit ma 40,1 proc. akcji Pekao i zachowa kontrolę nad polską instytucją. W środę po sprzedaży akcji Pekao kurs banku spadł o 6,39 proc., do 126 zł za papier. Dzień wcześniej zainteresowanie Pekao podtrzymał w wywiadzie dla DGP prezes PZU Michał Krupiński, który za pośrednictwem Aliora chce konsolidować polski sektor bankowy.

Wypromują Polskę za 100 mln zł rocznie. Spółki Skarbu Państwa stworzą Polską Fundację Narodową, która ma promować kraj za granicą. List intencyjny w sprawie jej powstania podpisały m.in. Enea, Energa, GPW, Grupa Lotos, KGHM, PKN Orlen, PKO BP oraz PZU. Jak zapowiedzieli przedstawiciele rządu, chodzi o działania związane z poprawą wizerunku i promocją, które przyczynią się m.in. do wzmocnienia relacji z inwestorami instytucjonalnymi, ukształtowania pozytywnego odbioru społecznego inwestycji prowadzonych przez spółki Skarbu Państwa i przywrócenia międzynarodowego zaufania do polskiego rynku kapitałowego. Roczny budżet fundacji ma wynieść 100 mln zł, a jego źródłem będą przede wszystkim składki ze strony fundatorów, czyli spółek Skarbu Państwa.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • he-he(2016-07-19 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak na razie PEKAO jest porządnym bankiem, aby po tych konsolidacjach nie skończył tak jak SKOK-i czy inne w 100% polskie banki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane