Alior nie kupił Pekao. Alior Bank zdementował informacje, że kupił 10 proc. akcji Pekao. Chodzi o sprzedaż przez UniCredit papierów banku za ok. 3,3 mld zł. W ramach transakcji do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji banku w cenie 126 zł za sztukę. Po transakcji UniCredit ma 40,1 proc. akcji Pekao i zachowa kontrolę nad polską instytucją. W środę po sprzedaży akcji Pekao kurs banku spadł o 6,39 proc., do 126 zł za papier. Dzień wcześniej zainteresowanie Pekao podtrzymał w wywiadzie dla DGP prezes PZU Michał Krupiński, który za pośrednictwem Aliora chce konsolidować polski sektor bankowy.
Wypromują Polskę za 100 mln zł rocznie. Spółki Skarbu Państwa stworzą Polską Fundację Narodową, która ma promować kraj za granicą. List intencyjny w sprawie jej powstania podpisały m.in. Enea, Energa, GPW, Grupa Lotos, KGHM, PKN Orlen, PKO BP oraz PZU. Jak zapowiedzieli przedstawiciele rządu, chodzi o działania związane z poprawą wizerunku i promocją, które przyczynią się m.in. do wzmocnienia relacji z inwestorami instytucjonalnymi, ukształtowania pozytywnego odbioru społecznego inwestycji prowadzonych przez spółki Skarbu Państwa i przywrócenia międzynarodowego zaufania do polskiego rynku kapitałowego. Roczny budżet fundacji ma wynieść 100 mln zł, a jego źródłem będą przede wszystkim składki ze strony fundatorów, czyli spółek Skarbu Państwa.
ikona lupy />
Akcjonariat Pekao przed transakcją / Dziennik Gazeta Prawna
Spółki na celowniku URE. Urząd Regulacji Energetyki wszczął postępowania wobec wielu spółek, których akcje są notowane na warszawskiej giełdzie. Chodzi o podejrzenie naruszenia wprowadzonego w dniach 10–31 sierpnia 2015 r. obowiązku ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Z zestawienia, które trafiło do Mery, jednej z firm objętych postępowaniem, wynika, że przekroczenie dotyczyło 15 godzin obowiązywania ograniczenia, które łącznie obejmowało 22 dni. Kara grozi też BCS Drukarni Opakowań. W 2015 r. przychody grupy wyniosły ponad 211 mln zł wobec 170 mln zł rok wcześniej, a maksymalna kara za tego typu naruszenie to 15 proc. przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym. Takie same postępowania URE wszczęło też wobec m.in. Dębicy, PCC Rokita oraz Decory.
ING kończy z maklerką dla instytucji. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego (dawny ING Securities) z końcem sierpnia kończy obsługę maklerską klientów instytucjonalnych. Bank zapowiedział, że nadal będzie świadczył usługi bankowości inwestycyjnej oraz prowadzenie rachunków klientów instytucjonalnych banku. Nie będzie zmian działalności w segmencie klientów detalicznych. Zmiana oznacza zwolnienie ok. 20 osób. Krajowi brokerzy od kilku lat zmagają się ze spadkiem aktywności inwestorów oraz obrotów na giełdzie w Warszawie.
Pokemony pomagają Nintendo. Kurs japońskiego producenta gier wzrósł w ubiegłym tygodniu o 70 proc. do 27,8 tys. jenów. To efekt sukcesu jego nowej gry mobilnej „Pokemon Go”. W USA w ciągu siedmiu dni od premiery zyskała ona ponad 65 mln użytkowników. W piątek obroty akcjami spółki na giełdzie w Tokio wyniosły 476 mld jenów. To najwyższy dzienny obrót akcjami jednej firmy na tamtejszym rynku w tym stuleciu.