Dokument opublikowano w związku z ogłoszeniem Programu Budowy Kapitału, który obejmuje m.in. wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie dodatkowych długoterminowych produktów oszczędnościowych.
"PFN korzystałyby ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na poziomie spółki akcyjnej. Fundusze miałby wypłacać minimum 80 proc. zysków w postaci regularnych dywidend dla akcjonariuszy" - napisano w dokumencie.
Miałyby one umożliwić "dostęp polskim inwestorom indywidualnym oraz instytucjonalnym do korzyści wynikających z inwestycji na rynku nieruchomości przy zachowaniu wysokiej płynności inwestycji".
Zgodnie z kolejną propozycją resortu, Skarb Państwa miałby emitować obligacje premiowe dla inwestorów indywidualnych.
"Obligacje nie posiadałyby regularnego typowego oprocentowania, lecz oferowały możliwość uzyskania znaczącej premii pieniężnej w drodze losowania" - napisano.
W planach jest też utworzenie nowego typu dłużnych papierów wartościowych w postaci obligacji infrastrukturalnych emitowanych przez agendy i fundusze Skarbu Państwa lub samorządy, celem finansowania istotnych dla gospodarki infrastrukturalnych projektów inwestycyjnych.
W dokumencie napisano też o propozycji obniżenia opodatkowania dochodów kapitałowych osób fizycznych od inwestycji długoterminowych powyżej 12 miesięcy z 19 proc. na 10 proc.