"Podstawą zgłoszenia zamiaru koncentracji jest porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG. Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa" - czytamy w komunikacie.
Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji oraz nie będzie stanowiła zagrożenia dla konsumentów, podkreśla UOKiK.
Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKiK 17 czerwca br.
29 kwietnia 2016 r. Kompania Węglowa S.A. zbyła na rzecz Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. (PGG sp. z o.o.) zakłady górnicze: KWK Bielszowice, KWK Pokój, KWK Halemba-Wirek, KWK Bolesław Śmiały, KWK Piast, KWK Ziemowit, KWK Sośnica, KWK Chwałowice, KWK Marcel, KWK Jankowice i KWK Rydułtowy. Na 1 lipca zaplanowano łączenie kopalń - z obecnych 11 ma powstać 5.
26 kwietnia br. Kompania Węglowa, inwestorzy - Energa Kogeneracja, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGNiG Termika, Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN - oraz obligatariusze i związki zawodowe podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.
PGE GiEK należy do grupy kapitałowej PGE, na czele której stoi Polska Grupa Energetyczna. Spółki należące do Grupy PGE zajmują się głównie wytwarzaniem, obrotem hurtowym, sprzedażą detaliczną i dystrybucją energii elektrycznej.
Energa Kogeneracja należy do grupy kapitałowej, na czele której stoi Energa. Spółki należące do Grupy Energa zajmują się głównie dystrybucją, wytwarzaniem oraz obrotem energią elektryczną i cieplną.
PGNiG Termika należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Spółki należące do Grupy PGNiG zajmują się głównie poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, importem, magazynowaniem oraz sprzedażą paliw gazowych, a także obrotem energią elektryczną.
FIPP jest zamkniętym funduszem inwestycyjnym, który koncentruje się na inwestycjach w sektorze przemysłowym.
Głównym przedmiotem działalności Polskiej Grupy Górniczej jest wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego energetycznego i koksowego. Jej udziałowcami są uczestnicy koncentracji, Węglokoks oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. PGG nie jest kontrolowana przez żadnego z akcjonariuszy, gdyż żaden z nich nie może wywierać decydującego wpływu na jej działalność.