Mimo że bankomaty wydają się być nieskończonym źródłem gotówki, to różne sieci bankomatów, a nawet różne banki, mają ustalone różne limity wypłat. W obecnych czasach płatność kartą jest powszechna, ale zdarzają się sytuacje, gdy musimy mieć gotówkę. Jakie są limity wypłat z bankomatu?

Dlaczego są limity wypłat z bankomatów?

W każdym bankomacie ustalone są limity dotyczące wypłat gotówki. Te ograniczenia mają głównie na celu zapobieganie sytuacji, w której jedna osoba wypłaciłaby całą dostępną gotówkę. Limit wypłaty związany jest również z pojemnością podajnika, który zazwyczaj może pomieścić maksymalnie 40 banknotów. Istotne jest, że te ograniczenia nie są ustalane jedynie przez operatorów bankomatów. Użytkownicy banków również mają swoje własne limity dotyczące wypłat za pomocą karty, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka nadużyć, na przykład w przypadku kradzieży środka płatniczego.

Ograniczenia bankowe obejmują między innymi limit dziennych transakcji gotówkowych, w tym limit wypłaty z bankomatu. Z reguły każdy klient ma ustalony limit wypłat na dzień, jednak istnieje możliwość jego dowolnej modyfikacji. Czasami wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej, a innym razem warto skorzystać ze strony internetowej banku. W sytuacji braku dostępu do internetu jedynym rozwiązaniem może być rozmowa z konsultantem, który zdalnie zmieni wysokość dostępnego limitu wypłat.

Rodzaje limitów wypłat w bankomatach

Poszczególne banki oferują swoim klientom możliwość korzystania z różnych rodzajów limitów dotyczących transakcji z użyciem bankomatów. Istnieje kilka rodzajów tych ograniczeń. Mogą to być limity kwotowe, które określają maksymalne kwoty, jakie można wypłacić w określonym czasie, oraz limity ilościowe, które ustalają maksymalną liczbę transakcji. Niektóre banki umożliwiają również ustawienie limitów tymczasowych, które automatycznie wygasają po upływie określonego czasu. Ważne jest, że rodzaje tych limitów mogą się różnić w zależności od konkretnego banku.

Ile wynoszą limity w bankomatach?

Jak podaje portal biznes.interia.pl, ograniczenia dotyczące wypłat z bankomatów mogą się różnić w zależności od banku, w którym posiada się konto. Często zdarza się, że aby wypłacić większą kwotę, konieczna jest wizyta w placówce banku. Oto lista limitów wypłat w poszczególnych bankomatach:

 • Planet Cash: maksymalna kwota jednorazowej wypłaty to 1000 zł, chyba że klient posiada konto w banku, który współpracuje z Planet Cash, wówczas limit może być wyższy.
 • Euronet: maksymalna kwota jednorazowej wypłaty to 800 zł.
 • Santander Bank Polska: maksymalna kwota jednorazowej wypłaty to 1000 zł; natomiast dzienny limit dla klientów Santandera wynosi 15 000 zł.
 • PKO BP: dzienny limit wypłat wynosi 20 000 zł.
 • Pekao: dzienny limit wypłat dla posiadaczy kart Visa, Mastercard i Maestro to 6000 zł; dla posiadaczy złotych kart debetowych wynosi on 15 000 zł.
 • Millenium: domyślny dzienny limit wypłat to 2000 zł, jednakże istnieje możliwość zwiększenia go do 20 000 zł.
 • Alior Bank: próg wypłaty wynosi 15 000 zł.
 • mBank: umożliwia zrealizowanie jednorazowej wypłaty w kwocie 10 000 zł.
 • BNP Paribas: limit wypłaty gotówki z bankomatów wynosi 20 000 zł.
 • ING Bank Śląski: oferuje możliwość zrealizowania jednorazowej wypłaty gotówki w kwocie maksymalnie 10 000 zł.
 • Bank Pocztowy: nakłada limit na wypłaty w wysokości ponad 6 000 zł.

Warto zauważyć, że maksymalny limit jednorazowej wypłaty gotówki z bankomatu głównie zależy od szerokości podajnika. Jeśli podajnik mieści 40 banknotów, teoretycznie można wypłacić do 8000 zł (przy założeniu, że są to banknoty o nominale 200 zł - bankomaty zazwyczaj nie wypłacają banknotów o nominale 500 zł).

Klienci mogą zwiększać (lub powielać) te kwoty poprzez dokonywanie wypłat w różnych bankomatach należących do tej samej sieci, a czasami nawet - wykonywać kilka kolejnych wypłat o maksymalnej wartości. Jednak należy pamiętać o ograniczeniach wypłat narzucanych przez banki.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu?

Banki samodzielnie ustalają minimalną kwotę wypłaty gotówki z bankomatu, co skutkuje tym, że najmniejszym dostępnym nominałem jest zazwyczaj banknot o wartości 10 złotych. Jednak niektóre bankomaty zdecydowały się podnieść ten limit, umożliwiając wypłatę kwoty minimalnej o równowartości 20 złotych. Można więc stwierdzić, że bankomaty mają ustalony pojedynczy minimalny limit wypłaty gotówki, który mieści się w przedziale od 10 do 20 złotych.