Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP oceniali, że deflacja w marcu utrzymała się na poziomie z lutego, czyli że ceny spadły o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, zaś w miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Największy wpływ na deflację w porównaniu z marcem ub. roku miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8,4 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) i opłat związanych za mieszkania (o 0,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,73 p. proc., 0,19 p. proc. i 0,17 p. proc.
Jak napisał GUS w komunikacie największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z lutym br. ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 1,8 proc.), żywności (o 0,4 proc.), transport (o 0,8 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 p. proc., 0,09 p. proc. i 0,07 p. proc. Niższe były ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,7 proc.), które obniżyły ten wskaźnik o 0,11 p. proc.
Ceny żywności w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc. Najbardziej podrożał cukier o 4,3 proc., owoce (o 2,3 proc.) oraz warzywa (o 1,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za ryby i owoce morza (o 1 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.). Droższe niż w lutym br. było także mięso (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mięso drobiowe – o 1,4 proc., cielęce – o 0,3 proc., wołowe – o 0,1 proc., przy spadku cen wieprzowiny – o 0,3 proc. i wędlin – o 0,2 proc.).
Ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W marcu br. staniała mąka (o 1,5 proc.), masło (o 1,2 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,5 proc.). Mniej niż w lutym br. konsumenci płacili za artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,2 proc.). Staniały nieco napoje alkoholowe (o 0,1 proc.), a ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
Koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2 proc. i 1,7 proc. wyższym niż w lutym br.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w marcu br. o 0,1 proc. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę (o 0,3 proc.), usługi kanalizacyjne (o 0,2 proc.) i wywóz śmieci (o 0,1 proc.), wyższe były opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.).
Ceny nośników energii były niższe niż w lutym br. (przeciętnie o 0,2 proc., w tym opał i gaz – po 0,5 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz wzroście cen energii cieplnej – o 0,1proc.).
Po obserwowanych od grudnia 2015 r. spadkach, w marcu br. wzrosły ceny transportu (o 0,8 proc.), przede wszystkim z powodu podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,3 proc., w tym oleju napędowego – o 3,7 proc., benzyny – o 1,1 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 5,1 proc. ). W marcu wzrosły opłaty za usługi transportowe (o 1,1 proc.).
Nieco tańsze (o 0,2 proc.) niż w lutym były samochody osobowe. Staniała też łączność (o 0,1 proc.), sprzęt telekomunikacyjny (o 0,8 proc.) oraz usługi telekomunikacyjne (o 0,1 proc.). Wprowadzenie nowych cenników wpłynęło natomiast na wzrost cen usług pocztowych (o 3,4 proc.).