Yellen przemawiając do Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku stwierdziła, że odczyty na temat sytuacji w gospodarce amerykańskiej od początku roku były mieszane.

Yellen powiedziała, że przy stopach procentowych bliskich zeru oraz podwyższonej niepewności najlepszym podejściem w polityce monetarnej jest „stopniowalność”.

Dodała, że Fed może podnieść stopy procentowe, jeśli gospodarka będzie rosła szybciej. Jednocześnie jednak, gdyby sytuacja w gospodarce miała ulec pogorszeniu, Fed może zapewnić jej tylko „umiarkowaną dodatkową stymulację”.

Szefowa Fed stwierdziła, że w najbliższych latach można oczekiwać tylko stopniowych podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie niepewna sytuacja w światowej gospodarce przekłada się na większe ryzyka dla gospodarki USA.

Yellen powiedziała, że w stosunku do grudnia głównym czynnikiem, który uległ zmianie jest nieco niższe oczekiwane tempo wzrostu w światowej gospodarce w tym roku.

Fed w marcu zmodyfikował prognozę stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wobec czterech podwyżek, na które wskazywała poprzednia prognoza z grudnia. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że rynek kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA z 50 proc. prawdopodobieństwem wycenia obecnie we wrześniu – wskazują wyliczenia Bloomberga.