Recesja w USA coraz bliżej?

autor: Lars Christensen21.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:03
moneta, dolary

A właśnie teraz rynki – zwłaszcza rynek obligacji – podpowiadają nam, że powinniśmy nieco bardziej przejąć się ryzykiem recesji w USA w ciągu najbliższego roku.źródło: ShutterStock

Niektórzy uważają, że rynki finansowe są napędzane chciwością, strachem i innymi nieracjonalnymi siłami. Moim zdaniem rynki dużo mówią w kwestii przyszłych trendów makroekonomicznych. A przekonanie, że jest się w stanie samemu lepiej przewidywać przyszłość, niż wskazywałaby na to „mądrość tłumu” pod postacią rynków finansowych, wymaga lekko rozdętego ego.

A właśnie teraz rynki – zwłaszcza rynek obligacji – podpowiadają nam, że powinniśmy nieco bardziej przejąć się ryzykiem recesji w USA w ciągu najbliższego roku.

Jeśli przyjrzymy się danym historycznym, to różnica między rentownością obligacji 10- i 2-letnich stanowiła bardzo wskaźnik ryzyka recesji w Stanach. Począwszy od 1980 r. USA wpadły w recesję pięć razy – w latach: 1980, 1981, 1990, 2001 i 2008. Za każdym razem krzywa rentowności ostrzegała przed nadchodzącą recesją z sześcio-, a nawet dwunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Przez ostatnich 36 lat zawsze, gdy rentowność 10-letnich obligacji spadała poniżej rentowności obligacji 2-letnich, w ciągu roku amerykańska gospodarka wpadała w recesję.

Na razie krzywa rentowności w Stanach jeszcze nie jest odwrócona, ale od kiedy Rezerwa Federalna pod zarządem Janet Yellen zaczęła na początku 2014 r. sygnalizować zbliżające się podwyżki stóp procentowych, rentowność obligacji 10-letnich zmniejszyła się w stosunku do 2-letnich. To jeszcze nie jest zwiastun recesji, niemniej jednak trend ten stanowi sygnał spowolnienia gospodarczego, które może się przerodzić w recesję.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przeciez ONA ...(2016-04-12 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    ... jest tam już od co najmniej 8 lat ! ... od afery bankowej i światowym tąpnięciu na giełdach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane