Recesja w USA coraz bliżej?

autor: Lars Christensen21.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:03
moneta, dolary

A właśnie teraz rynki – zwłaszcza rynek obligacji – podpowiadają nam, że powinniśmy nieco bardziej przejąć się ryzykiem recesji w USA w ciągu najbliższego roku.źródło: ShutterStock

Niektórzy uważają, że rynki finansowe są napędzane chciwością, strachem i innymi nieracjonalnymi siłami. Moim zdaniem rynki dużo mówią w kwestii przyszłych trendów makroekonomicznych. A przekonanie, że jest się w stanie samemu lepiej przewidywać przyszłość, niż wskazywałaby na to „mądrość tłumu” pod postacią rynków finansowych, wymaga lekko rozdętego ego.

A właśnie teraz rynki – zwłaszcza rynek obligacji – podpowiadają nam, że powinniśmy nieco bardziej przejąć się ryzykiem recesji w USA w ciągu najbliższego roku.

Jeśli przyjrzymy się danym historycznym, to różnica między rentownością obligacji 10- i 2-letnich stanowiła bardzo wskaźnik ryzyka recesji w Stanach. Począwszy od 1980 r. USA wpadły w recesję pięć razy – w latach: 1980, 1981, 1990, 2001 i 2008. Za każdym razem krzywa rentowności ostrzegała przed nadchodzącą recesją z sześcio-, a nawet dwunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Przez ostatnich 36 lat zawsze, gdy rentowność 10-letnich obligacji spadała poniżej rentowności obligacji 2-letnich, w ciągu roku amerykańska gospodarka wpadała w recesję.

Na razie krzywa rentowności w Stanach jeszcze nie jest odwrócona, ale od kiedy Rezerwa Federalna pod zarządem Janet Yellen zaczęła na początku 2014 r. sygnalizować zbliżające się podwyżki stóp procentowych, rentowność obligacji 10-letnich zmniejszyła się w stosunku do 2-letnich. To jeszcze nie jest zwiastun recesji, niemniej jednak trend ten stanowi sygnał spowolnienia gospodarczego, które może się przerodzić w recesję.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przeciez ONA ...(2016-04-12 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    ... jest tam już od co najmniej 8 lat ! ... od afery bankowej i światowym tąpnięciu na giełdach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane