Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył we wtorek, że w przyszłym miesiącu bankierzy przeanalizują kwestię, czy luzowanie polityki monetarnej jest wystarczające.

Draghi stwierdził, że rada prezesów EBC może użyć wszelakich instrumentów, jakimi dysponuje, aby podtrzymać odpowiedni poziom akomodacji monetarnej.

Te wypowiedzi prezesa EBC nadal wpływają na przewagę pozytywnego sentymentu na rynkach, którego na razie nie popsuły bardzo słabe dane makro z Niemiec.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły nieoczekiwanie we wrześniu o 1,7 proc. mdm - podał w czwartek niemiecki urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się teraz, że zamówienia mdm wzrosną o 1,0 proc., po spadku w sierpniu o 1,8 proc.

W ujęciu rdr zamówienia spadły o 1,0 proc., po wzroście poprzednio o 1,7 proc., po korekcie - podali statystycy. Tu analitycy spodziewali się wzrostu o 1,9 proc., po wzroście o 1,9 proc. przed korektą.

O 11.00 inwestorzy poznają dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro we wrześniu. Tu spodziewany jest wzrost mdm o 0,2 proc., a rdr wzrost o 3,0 proc.

Komisja Europejska przedstawi o tej samej porze swoje prognozy gospodarcze.

Wczesnym popołudniem zaś Bank Anglii poda decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy oceniają, że główna stopa repo pozostanie na dotychczasowym poziomie 0,5 proc.