Państwowa spółka CPK, zarządzająca budową centralnego lotniska w Baranowie, poinformowała o podpisaniu przedwstępnej umowy kupna wartego 176 mln zł pakietu 38 proc. akcji Torpolu specjalizującego się w budownictwie kolejowym od Towarzystwa Finansowego Silesia. Przejęcie giełdowej spółki ma ułatwić budowę linii kolejowych do CPK.

Wszystko wskazuje na to, że Torpol będzie 14. grupą kapitałową notowaną na GPW, którą pośrednio lub bezpośrednio kontroluje Skarb Państwa. W niektórych firmach państwo jest większościowym udziałowcem i ma nawet ok. 70 proc. akcji, w innych władzę zapewnia pakiet mniejszościowy, na poziomie ok. 30-35 proc. Dodatkowo na giełdzie notowanych jest siedem firm zależnych od państwowych spółek, w których również poziom kontroli jest zróżnicowany.

Zwiększanie udziału państwa w gospodarce to ważny element polityki obecnego rządu. Największą inwestycją było przejęcie w 2017 r. banku Pekao z rąk włoskiej grupy UniCredit. Ale zdarzały się też transakcje mniejsze, zaskakujące, jak przejęcie w 2018 r. znajdującego się w trudnej sytuacji producenta rur Ferrum, przez Polski Fundusz Rozwoju. PFR dokonał także bardziej spektakularnych inwestycji w spółki pozagiełdowe, stając się udziałowcem Solarisu czy przejmując kontrolę nad zagrożoną upadłością Pesą, produkującą pociągi i tramwaje.

Ostatnią dużą transakcją było kupno przez PGE firmy PKP Energetyka, sprywatyzowanej w 2015 r., za 1,97 mld zł od funduszy CVC Capital Partners w grudniu 2022 r. ©℗

ikona lupy />
Udziały w spółkach notowanych na GPW / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe