Rytm funkcjonowania rynku surowcowego wyznaczają cykle. Kiedy ceny na tym rynku rosną, firmy zwiększają inwestycje w wydobycie i trwa poszukiwanie ciekawych projektów, które można kupić. Padają rekordy. Na tym tle propozycja zakupu przez Skarb Państwa akcji spółki Tauron Wydobycie za 1 zł od obecnego właściciela, energetycznego Tauron, wygląda niezwykle.
Ceny węgla, nawet jeśli uznamy, że już w tym cyklu ustanowiły swój szczyt, kiedy w marcu, bezpośrednio po rosyjskiej agresji na Ukrainę, cena tony surowca energetycznego w Europie podskoczyła do 450 dol., w dalszym ciągu jest wysoka. 300–350 dol. za tonę to ceny, których przed 2022 r. rynek nie widział. Gdyby jednak przyjrzeć się aktywom, które kupuje Skarb Państwa, okazuje się, że proponowana kwota jest zawyżona. To przejaw typowego w okresie szczytu cen „szaleństwa” kupujących. Dla nich nieważna jest kwota. Ważne, żeby mieć upragnione aktywa.
Na aktywa Tauron Wydobycie składają się trzy kopalnie: Sobieski, Janina i Brzeszcze. Na uwagę w szczególności zasługuje kopalnia Brzeszcze, położona w okręgu wyborczym byłej premier Beaty Szydło. Zarządzanie takimi aktywami i ich restrukturyzacja mogły być trudne. W szczególności że Tauron jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa.
Pozostało
83%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama