Poniedziałek był dniem wolnym jedynie dla inwestorów znad Wisły. Podczas wczorajszej sesji uwagę ekonomistów po obu stronach Oceanu przyciągnęła publikacja usługowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. Pozytywnym zaskoczeniem okazały się przede wszystkim dane napływające z Europy, gdzie w grudniu istotnie wzrosła aktywność sektora usługowego w Hiszpanii oraz Irlandii. Lepsze od prognozowanych były również informacje o wysokości indeksu Sentix, obrazującego nastroje wśród europejskich inwestorów, który w ostatnim miesiącu wzrósł z 8 pkt w grudniu do 11.9 pkt w styczniu.

Późnym wieczorem z USA napłynęła natomiast wiadomość o ostatecznym zatwierdzeniu przez Senat kandydatury Janet Yellen na nowego prezesa Fed. Za opowiedziało się 56 senatorów, natomiast przeciw – 26, co może świadczyć nie tylko o silnym podziale Kongresu, ale także powszechnym niezadowoleniu z aktualnej polityki gospodarczej prowadzonej przez Baracka Obamę.

W Europie dzisiejsza sesja rozpoczęła się od opublikowania danych o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia w Niemczech. W ciągu dnia poznamy informacje obrazujące dynamikę inflacji HIPC w strefie euro (prognoza 0.9% r/r), natomiast popołudniu z USA napłyną wiadomości o wysokości tamtejszego bilansu handlowego (prognoza -40 mld usd).

Reklama
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska