Inwestujesz w metale szlachetne lub produkty strukturyzowane oparte na surowcach. Zobacz, jak będzie kształtował się rynek surowców w 2014 roku. Prognozy przygotowała Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię
1
MIEDŹ
Przez kilka ostatnich miesięcy notowania miedzi poruszały się w trendzie bocznym, jednak w dłuższej, niemal trzyletniej perspektywie, na rynku tym widać dominację strony podażowej. W 2014 roku sytuacja na rynku miedzi prawdopodobnie pozostanie trudna.
Popyt na ten metal zależy przede wszystkim od kondycji globalnej gospodarki – ta zaś stoi pod dużym znakiem zapytania. Wprawdzie pojawiają się dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych i Chin (główni konsumenci miedzi na świecie), jednak są one przeplatane mniej optymistycznymi informacjami. Natomiast podaż miedzi wydaje się niezagrożona – w 2014 r. wydobycie tego metalu w Ameryce Południowej ma wzrosnąć ze względu na uruchomienie nowych kopalń, w tym kopalni Sierra Gorda w Chile, należącej do KGHM.
ShutterStock
2
ZŁOTO, SREBRO, PLATYNA
2013 rok to pierwszy rok spadku cen złota od początku bieżącego tysiąclecia. Niskie poziomy inflacji w kluczowych gospodarkach świata oraz atrakcyjne stopy zwrotu możliwe do wypracowania na rynkach akcji sprawiały, że złoto dla wielu inwestorów przestało być atrakcyjnym aktywem w portfelu.
W rezultacie miniony rok upłynął pod znakiem spadku aktywów funduszy ETF opartych o złoto. Popyt na złoto w formie fizycznej, w postaci monet, sztabek oraz biżuterii, wykazywał się dużą zmiennością, przy czym znacząco spadł popyt na złoto w Indiach ze względu na podniesienie ceł importowych na ten kruszec.
Natomiast obecnie popyt na złoto w formie fizycznej jest niewielki, co może sugerować, że inwestorzy czekają na niższe ceny kruszcu – i przy obecnej nieufności na tym rynku oraz utrzymującej się niskiej inflacji, prawdopodobnie faktycznie złoto będzie jeszcze tańsze (a razem z nim potanieją także inne metale szlachetne). Ograniczeniem dla spadku jest koszt wydobycia kruszcu, który wynosi obecnie średnio 1031 USD na uncję (wg banku Barclays).
Bloomberg / Guenter Schiffmann
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję