O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o sprzedaży detalicznej, która w czerwcu wzrosła 0 1,8% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Dane pozytywnie zaskoczyły, gdyż rynek oczekiwał dynamiki na poziomie 1,1%. To kolejny sygnał oczekiwanego ożywienia gospodarczego, które powinniśmy obserwować w drugiej połowie roku. GUS również przedstawił dziś stopę bezrobocia, która zgodnie z oczekiwaniem rynku wyniosła w czerwcu 13,2%.

Lepsze dane o sprzedaży detalicznej nie przełożyły się jednak na umocnienie złotego. Kurs EURPLN, USDPLN i CHFPLN kontynuował korektę ostatnich spadków, zapoczątkowaną w godzinach porannych. Dopiero od godziny 13:00 złoty zaczął ponownie się umacniać i wszystkie te pary zeszły na nowe lipcowe minima. O godzinie 17:30 za euro trzeba było zapłacić 4,2050, za dolara 3,1820, natomiast frank szwajcarski kosztował 3,3990. Taki CHFPLN poziom zapewne ponownie ucieszył frankowych kredytobiorców.

Dziś Narodowy Bank Węgier obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych i tym samym sprowadził główną z nich do historycznie niskiego poziomu 4%. Rynek oczekiwał takiej decyzji, jednak spekulujący przede wszystkim na EURHUF byli miło zaskoczeni, kiedy kurs poszybował na północ i znalazł się na poziomie nieobserwowanym od 27 czerwca.

Godzina 14:30 przyniosła odczyty wyników sprzedaży detalicznej w Kanadzie. Dane zaskoczyły bardzo pozytywnie rynek. Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 1,9% w relacji miesięcznej. Konsensus zakładał wzrost o 0,4% M/M. W kwietniu dynamika wyniosła 0,2%M/M. Dynamika na poziomie 1,9% jest największym wzrostem sprzedaży detalicznej od 3 lat. Kanadyjski urząd statystyczny opublikował również wskaźnik sprzedaży detalicznej z wyłączeniem sprzedaży samochodów, która w maju wzrosła o 1,2% wobec prognoz 0,4%. Tak dobre dane wzmocniły dolara kanadyjskiego. Kurs USDCAD silnie zaczął kierować się na południe i osiągnął 1,0285 (najniższy poziom od 20 czerwca). Kurs EURCAD również zareagował na odczyt, ale dużo słabiej niż USDCAD. Związane jest to z korelacją z EURUSD, które ma dziś kolejny wzrostowy dzień.

To co jeszcze dodatkowo wspiera dziś EURUSD i przekłada się na osłabienie dolara amerykańskiego to dane o aktywności produkcyjnej opublikowane przez Bank Rezerwy Federalnej w Richmond. W lipcu indeks Fed z Richmond spadł do poziomu -11 punktów z 8 punktów w poprzednim miesiącu. Dane mocno rozczarował, ponieważ rynek oczekiwał odczytu na poziomie 7 punktów. Kurs EURUSD o godzinie 17:30 znajdował się na 1,3215. Wcześniej kurs osiągnął dzisiejsze maksimum na 1,3230 i tym samym był najwyżej od 21 czerwca.

Krzysztof Koza, Admiral Markets Polska