Protokół z posiedzenia FOMC wskazuje na to że członkowie FOMC oceniają, że prawdopodobne jest zmniejszenie skali realizowanego programu QE, ale by tak się stało sytuacja na amerykańskim rynku pracy musi ulec poprawie.

Słowa szefa Fed wskazują na to że ograniczenie programu QE może się opóźnić i może nie nastąpić jak wielu inwestorów oczekiwało czyli już jesienią tego roku. Wystąpienie miało bardzo silny wpływ na rynek EURUSD który w dniu wczorajszym wzrósł z poziomu 1.2764 aż do poziomu 1.3023.

W dniu dzisiejszym również inwestorzy mogli zaobserwować znaczący wzrost na tym rynku z poziomu 1.3007 do poziomu 1.3205. Należy jednak podkreślić że w chwili obecnej trend dzienny się odwrócił i rynek w chwili w której jest pisana ta analiza zszedł poniżej poziomu otwarcia dzisiejszego. Jest to typowe zachowanie rynku który odreagowuje po silnych ruchach wywołanych przede wszystkim emocjami inwestorów. Obecny ruch spadkowy może dotrzeć do granic poziomu 1.2927 na co wskazuje analiza techniczna.

Należy również podkreślić że w dniu dzisiejszym brakuje znaczących danych makroekonomicznych które mogłyby znacząco ruszyć rynkiem.

Jeżeli chodzi o giełdę amerykańską to wczorajsze wydarzenia popchnęły S&P500 do kolejnego już dnia wzrostów i rynek się krok po kroku zbliża do szczytu z 22 maja. FW20 również notuje w dniu dzisiejszym wzrost lecz znajduje się z technicznego punktu widzenia przy znaczącej strefie oporu na poziomach 2231-2245. Jeżeli poziom 2245 zostanie wybity to kolejnym celem rynku powinno być osiągnięcie poziomu 2334, czyli 61.8% ruchu spadkowego rozpoczętego dnia 10 czerwca.

Po spadku na rynku USDPLN, w dniu dzisiejszym rynek również odreagowuje na dynamiczne spadki z dnia wczorajszego. Na interwale H4 można zauważyć uformowanie się pro wzrostowej formacji świecowej objęcia hossy co wskazuje na prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostów przymnajmniej w krótkim terminie.

Omar Arnaout