Wiele wskazuje na to, że nadchodzi czas na korektę rajdu byków na giełdach. Dotyczy to niemal wszystkich parkietów od Europy, przez Japonię, po Stany Zjednoczone. Trudno się spodziewać, by ominęła Warszawę.

Przebieg środowej sesji potwierdził, że wysyłane dzień wcześniej delikatne sygnały słabnięcia naszego rynku nie były bezpodstawne. Indeksy zaczęły dzień od niewielkich spadków po 0,2-0,3 proc. Choć podaż nie była zbyt agresywna, to jednak przewaga niedźwiedzi była widoczna przez cały dzień. Jedynie w trakcie pierwszej godziny handlu byki próbowały wyciągnąć wskaźniki nad kreskę. Próba okazała się nieudana. Wczesnym popołudniem WIG20 dotarł w okolice 2450 punktów, zniżkując o 0,6 proc. Niemal identyczna była skala spadków pozostałych indeksów. Niewielką poprawę w przypadku WIG20 przyniosła dopiero końcówka sesji.

Tuż po otwarciu zmiany kursów akcji większości blue chips nie przekraczały kilku dziesiątych procent, przy równowadze papierów tracących i zyskujących na wartości. Pozytywnie wyróżniały się papiery Asseco, które rano szły w górę o ponad 1 proc. Wczesnym popołudniem zyskiwały już niemal 2 proc. W ciągu dnia liderem były jednak rosnące o prawie 4 proc. walory GTC. Nieźle też spisywały się akcje Telekomunikacji Polskiej, zwyżkujące o 1,5 proc. Po południu skala zwyżki telekomu zwiększyła się do ponad 2 proc. Po drugiej stronie skali znajdowały się tracące po około 2 proc. papiery Bogdanki, Boryszewa, BRE i Synthosu.

W gronie średnich spółek uwagę zwracała niemal 3 proc. przecena akcji Netii. Ten ruch można wiązać jedynie z informacją o zakończeniu skupu papierów spółki, dokonanym po cenie 8 zł za walor. Zapowiadane przed kilku tygodniami przeprowadzenie tej operacji, przy znanych parametrach cenowych, nie spowodowało wielkich zmian w zachowaniu kursu Netii, za wyjątkiem sesji z minionego poniedziałku, gdy skoczyły o 6 proc., do 4,6 zł. Po ponad 2 proc. w dół szły akcje CCC, Millennium i Echo. Prawie 8 proc. przecenę zaliczyły walory NWR po informacji o obniżeniu ratingu spółki. Liderem wzrostów były zwyżkujące o ponad 13 proc. akcje Polimeksu. O niemal 4 proc. w górę szły papiery Ciechu.

Wyraźnie korekcyjne nastroje panowały od rana na głównych giełdach europejskich. Indeksy w Paryżu, Frankfurcie i Londynie na otwarciu traciły zgodnie po około 0,7 proc. Wczesnym popołudniem skala spadku uległa podwojeniu. Największe, sięgające niemal 3 proc. spadki były udziałem wskaźników w Atenach i Stambule. Od spadków rozpoczęła się także sesja na Wall Street. Po godzinie handlu indeksy za oceanem zniżkowały po 0,7-0,8 proc.

WIG20 zakończył dzień zniżką o 0,24 proc., WIG stracił 0,22 proc., mWIG40 spadł o 0,7 proc., a sWIG80 o 0,05 proc. Obroty wyniosły 795 mln zł.

Roman Przasnyski