Spadek chińskiego PMI oraz obawy o zakończenie QE w USA doprowadziły do silnej przeceny w Tokio, gdzie indeks spadł o 7,3 proc. Europa także może obawiać się odczytów PMI.

Wiele wskazuje na to, że wczorajsze notowania w Europie to już historia bez kontynuacji. Dla przypomnienia – był to dobry dzień dla rynków, który przyniósł umiarkowane zwyżki na zachodnich parkietach i wyraźne przyspieszenie w naszym regionie (RTS zyskał 2 proc., BUX 1,7 proc.), w którym nie brał udziału WIG20. Na końcówkę notowań wpływ wywierało wystąpienie Bena Bernanke w Senacie, który najpierw zadeklarował utrzymanie QE w dotychczasowym kształcie, ale później uzależnił kontynuację polityki skupu aktywów od danych z rynku pracy.

Po tej wypowiedzi indeksy na Wall Street zafalowały, zaś szalę przechylił opublikowany protokół z posiedzenia FOMC – część członków komitetu wskazywała na konieczność zacieśnienia polityki już od czerwca, a więc najbliższego posiedzenia FOMC. Ostatecznie S&P stracił 0,8 proc., a Dow Jones ponad 1 proc. Merval stracił 2,5 proc., ale już Bovespa zdołała wytrzymać presję podaży i odnotować wzrost o 0,3 proc.

W Azji inwestorom nie zabrakło powodów do zmartwień. Perspektywa zakończenia QE w USA oczywiście martwi firmy eksportowe, ale może jeszcze większym zaskoczeniem okazał się spadek indeksu PMI dla sektora produkcji w Chinach do 49,6 z 50,4 w kwietniu. Wartość poniżej 50 oznacza recesję w sektorze. Są to najsłabsze dane od siedmiu miesięcy i mogą wskazywać (PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym koniunkturę) na kontynuację spowolnienia. Indeks giełdy w Szanghaju stracił 0,5 proc. (na godzinę przed końcem notowań), a w Hong Kongu 2,4 proc. Również w Australii inwestorzy mieli kwaśne miny (All Ordinaries stracił 2 proc.), po decyzji koncernu Ford o zamknięciu fabryki samochodów działającej od 90 lat. Według władz Forda umocnienie dolara australijskiego jest tak silne, że import samochodów jest bardziej opłacalny niż ich produkcja na miejscu. W ten oto sposób wojny walutowe zbierają żniwo…

Jednak prawdziwy pogrom miał miejsce na giełdzie w Tokio, gdzie indeks spadł o 7,3 proc. (choć początkowo zyskiwał 2 proc.). Ten ruch należy uznać za gwałtowną korektę ostrego trendu wzrostowego, który tylko w tym roku podniósł Nikkei o ponad 40 proc.

W tych okolicznościach notowania w Europie muszą zacząć się od spadków. Wczoraj inwestorzy na Starym Kontynencie nie wyczuli zagrożeń w słowach Bernanke, dziś zapłacą za to cenę. Również w Europie wstępne odczyty PMI mogą wpłynąć na zachowania inwestorów, zwłaszcza że dyskontowane od dłuższego czasu ożywienie gospodarcze wciąż nie nadchodzi. Słabe odczyty mogą więc pogłębić spadki.

Emil Szweda