"Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia przyniosła umiarkowany spadek prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 stracił 0,5% i notuje obecnie wartość 2397.08 pkt. Tym samym byki nie utrzymały linii 2400 pkt. Podobnie poradzili sobie amerykanie. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,2%, indeks S&P 500 obniżył się o 0,47%, a Nasdaq Composite stracił 0,33%" - powiedział analityk BDM, Krzysztof Zarychta.

W jego ocenie znacznie gorzej poradziły sobie w piątek rynki surowcowe. Traciły metale takie jak srebro, miedź, a nawet złoto. Przyczyn tej wyprzedaży, która dziś może osłabiać sentyment do inwestycji na rynkach akcji, należy upatrywać w kiepskich danych makro z Chin. W 1Q'13 PKB Kraju Środka wzrósł o 7,7% (prognoza 8%), a w marcu produkcja przemysłowa wzrosła jedynie do 8,9% r/r (prognoza 10% r/r).

"W tym momencie powstaje otwarte pytanie o 'dołek' chińskiej gospodarki, który mieliśmy już mieć po odczytach za 4Q'12 i czas oczekiwania na powrót do dynamicznego wzrostu. Jeśli nowe informacje z największej gospodarki Azji nie są jeszcze w cenach akcji (sądząc po piątkowym handlu na KGHM chyba nie) może być nam ponownie dość trudno rosnąć, a z kolei ryzyko korekty na gorącym amerykańskim parkiecie może wzrosnąć, co też nam nie pomoże" - uważa ekonomista.

Dodatkowo dziś na notowania wpływ będą mieć dane makro z Ameryki. O 14.30 poznamy indeks NY Empire State za kwiecień (7 pkt.), a przed zakończeniem sesji, bo o 16.00, indeks rynku nieruchomości – NAHB za kwiecień (45 pkt.). Dodatkowo w centrum zainteresowania inwestorów znajdzie się zapewne wystąpienie publiczne szefa ECB - Mario Draghiego, które wysłuchamy o 15.00. Warto również nadmienić, że dziś GPW migruje na nowy system transakcyjny UTP, a jutro będzie dzień bez sesji.

"Biorąc pod uwagę poranne oscylujące wokół zera wartości kontraktów na zachodnioeuropejskie kontrakty należy spodziewać się dziś neutralnego rozpoczęcia sesji notowań ciągłych w Warszawie" - podsumował Zarychta.

W piątek indeks WIG20 spadł o 0,50% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2.397,08 punktów. Indeks WIG zniżkował o 0,36% do 45.525,92 punktów. Obroty na rynku akcji wyniosły 641 mln zł, a największe zanotował KGHM – 164 mln zł.