Amerykanie nie zmienili we wtorek układu sił na światowych parkietach.

Wczorajsze wyniki posesyjne światowego producenta aluminium firmy Alcoa (zysk na akcję: 0,11USD, przychód: 5,83 mld USD), nie przyniosły szczególnej zmiany w układzie sił na rynkach światowych. Jedynie rynek azjatycki mocno zareagował po wynikach spółki.

Rynki w swojej sile dziś osłabły nieznacznie, mimo szeregu danych z europejskiego podwórka. Niemieckie dane w układzie m/m w dwóch obszarach były gorsze od prognoz: eksport spadł o 1,5% ( prog. -0,2%), a import o 3,8 %, (prog. 0,5%).

Czyżby to oznaczało, że rynek niemiecki odczuwa powoli europejskie problemy na własnej skórze? Również Wielka Brytania nie zachwyciła wynikami. Bilans handlu zagranicznego okazał się gorszy o prognoz. We wtorek wydarzeniem, na jakie w dalszej części dnia może czekać rynek, będzie wystąpienie członka zarządu ECB (Jörg Asmussen).

Inwestorzy będą doszukiwali się wskazówek co do ostatnich przypuszczeń obniżenia stóp procentowych. Ma to na celu pobudzenie gospodarki strefy euro.
Na horyzoncie mamy piątkowe wyniki JP Morgan. Dzisiejsze doniesienia amerykańskich mediów nie napawają optymizmem. Bank w razie gorszych wyników rozważa redukcje zatrudnienia o 21 tys. etatów.

Inwestorzy rynku amerykańskiego zaczynają pod wpływem pozytywnych wyników powoli realizować zyski po długoterminowych wzrostach Ryki są mocno wykupione i zadowalające impulsy będą się do tego przyczyniały. W tle pozostaje też potencjalny konflikt regionu Azji . Korea Północna nadal straszy czwartą próbą atomową. Rynki jeszcze wyraźnie na to nie reagują. Pytanie, jak długo to zostanie bez wpływu na układ sił parkietu światowego?

Polski rynek pozostaje również neutralny. We wtorek przed otwarciem rynków amerykańskich główne indeksy pozostawały w konsolidacji. Możliwe, że czekamy na wieści z czwartkowego posiedzenia RPP. Liderami wzrostów na naszym parkiecie był Polimex Mostostal (11.76%). Wpływ na takie zachowanie spółki mogą mieć ustalenia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dotyczące nowego terminu realizacji odcinka drogi ekspresowej S-69 od Węzła Mikuszowice do Węzła Żywiec na 1 czerwca 2013 roku. Trakcja po ostatnim komunikacie spółki również jest w obszarze zainteresowania kupujących (5.56%). Ciekawostką dzisiejszej sesji jest KOV (3.85%), która potwierdziła odkrycie nowego złoża gazu na Ukrainie.

Euro względem dolara nie ustępuje w sile i nadal kieruje się na północ osiągając poziom 1.3074. Widać, że rynek jest wykupiony po ostatnich silnych wzrostach. Mimo słabnącej siły, popyt próbuje wejść na wyższy poziom. Dzisiejsze wahania to zasięg 42 pipsów. Możliwe, że jesteśmy u progu fali wzrostowej zapoczątkowanej w poprzednim tygodniu. Na złotym niewielkie zmiany. Rynek konsoliduje się. Dolar obecnie kosztuje 3.16, a Euro 4.13.

Bartosz Borzymowski