Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dzisiaj o kredytach w złotych, a Korea Północna wzywa do ewakuacji obcokrajowców przebywających w Korei Południowej.

Wczoraj Korea Północna wezwała do ewakuacji wszystkich obcokrajowców przebywających u południowych sąsiadów i od wczoraj od godziny 17:00 czasu warszawskiego nie zapewnia bezpieczeństwa dyplomatom przebywającym w ich kraju zgodnie z wcześniejszymi informacjami. Tego dnia, po raz pierwszy od zaostrzenia konfliktu na półwyspie, robotnicy nie przyszli do pracy we wspólnej strefie ekonomicznej Kaesong. Strefa jest, poza sprzedażą surowców, głównym źródłem dewiz dla Korei Północnej. Pracuje w niej 53 tysiące robotników z północy w 123 fabrykach z południa zarządzanych przez kilkuset menadżerów.

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny Portugalii odrzucił większość cięć w budżetówce spowodowanych restrykcyjnym budżetem, przedstawiciele Trojki przyjadą w najbliższym czasie do Lizbony z nowym planem cięć. Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny chcą mieć pewność, że finanse tego kraju się nie zapadną pomimo ich pomocy. Trojka chce utrzymania restrykcyjnie oszczędnego budżetu, gdyż tylko taki zapewnia spokój na rynkach.

Dzisiaj poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która jak prognozuje większość analityków po marcowej obniżce głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 3,5%, będzie chciała poczekać na skutki swoich wcześniejszych decyzji. Inflacja za luty wyniosła jednak 1,3% co jest poniżej celu inflacyjnego RPP, czyli 1,5%. Rada będzie zapewne w posiadaniu szacunków inflacji za miesiąc marzec przekazanych przez GUS i kto wie co się tam kryje. Należy pamiętać, że rok temu ceny towarów rosły z powodu wysokich cen surowców i wysokiego kursu euro na przełomie 2011 i 2012 roku i może się okazać, że obecnie ceny nie zmieniły się znacznie, przyrównując do marca sprzed roku.

Z danych makroekonomicznych poznamy dzisiaj liczbę wniosków o kredyt hipoteczny w USA (godz. 13:00), jednak najważniejszą informacją będzie decyzja o stopach procentowych w Polsce.

Artur Baron, Internetowykantor.pl