Inter RAO Lietuva, bałtycki oddział rosyjskiego koncernu energetycznego Inter RAO UES, podrożał podczas pierwszego dnia handlu w Warszawie, stając się trzecią litewską firmą notowaną na GPW.

Na otwarciu sesji akcje debiutanta podskoczyły o 6,1 proc. do 25,65 zł, zapewniając rynkową wycenę spółki z Wilna na poziomie 513 mln zł. W ramach pierwotnej oferty publicznej firma sprzedała swoje walory za 23,4 mln euro, oferując za akcję 5,85 euro, lub 24,17 zł – relacjonuje agencja Bloomberg.

Inter RAO Lietuva jest 51. zagraniczną spółką na warszawskiej giełdzie, której atutem są największe w Europie Środkowej fundusze emerytalne i inwestycyjne. Na GPW obecne już są dwie inne litewskie firmy: Avia Solutions Group i Agrowill Group.

Trzecia litewska spółka na warszawskim parkiecie zajmuje się teraz głównie sprzedażą energii elektrycznej z Rosji dla klientów z Litwy, Łotwy, Estonii i Białorusi. Rozgląda się ona także za klientami z naszego kraju oczekując na powstanie mostu energetycznego między Litwą i Polska, który ma zacząć funkcjonować pod koniec 2015 roku.

Handlarz energią wypłacił swoim właścicielom dywidendę w kwocie 64 mln litów (24 mln dolarów) z zysku w 2011 roku. W zeszłym roku sprzedaż podskoczyła do 919 mln litów z 750 mln litów w roku 2010.