Za nami 29 tydzień trendu wzrostowego i gdyby nie świąteczna przerwa prawdopodobieństwo korekty byłoby niewielkie. Jednak perspektywa wyraźnie niższych obrotów może skłonić cześć inwestorów do realizacji zysków.

Ubiegły tydzień na warszawskim parkiecie przyniósł kontynuację trwającego od ponad pół roku trendu wzrostowego. Indeks WIG20 zyskał najwięcej (+3,5 proc.) jednak od samego wzrostu ważniejsze jest trwałe przebicie bariery 2500pkt., które rozbudza oczekiwania bardzo dobrej końcówki roku. Posiadacze akcji małych i średnich spółek też powinni być zadowoleni. W ciągu tygodnia indeks mWIG40 wzrósł o 2,1 proc., a sWIG80 o 1,6 proc. Za taki rozkład wzrostów prawdopodobnie odpowiadają inwestorzy z zagranicy, którzy przed zakupami akcji musieli wymienić walutę silnie umacniając złotego. Kurs USD/PLN spadł o 2,7 proc., EUR/PLN o 1 proc., a GBP/PLN o 1,9 proc.

W piątek nasz główny indeks w porównaniu do reszty Europy był jednym z najlepszych i zakończył dzień wzrostem o 0,7 proc. przy obrotach na poziomie 805 mln zł. Dla porównania niemiecki DAX zyskał jedynie 0,2 proc. W gorszych nastrojach kończyli tydzień inwestorzy w Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P500 spadł o 0,4 proc., a Nasdaq o 1 proc.

W tym tygodniu nie możemy liczyć na pełny wachlarz danych makroekonomicznych, które będą napływać na rynek giełdowy. Kalendarz w poniedziałek i wtorek świeci pustakami, a jedyne informacje godne uwagi dotyczą inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w listopadzie w Polsce. Trochę ciekawiej zacznie się dziać od połowy tygodnia. W środę poznamy wartość produkcji przemysłowej w Polsce oraz poziom planowanych i rozpoczętych inwestycji budowlanych w Stanach Zjednoczonych.

W tym samym dniu nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców sprawdzi indeks instytutu Ifo. W czwartek uwaga inwestorów skupi się na odczycie dynamiki inflacji bazowej, która na pewno będzie miała wpływ na styczniowe posiedzenie RPP. Zza oceanu napłyną również dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ostatni dzień tygodnia będzie związany głównie z odczytem sprzedaży detalicznej w Polsce.
Dziś rano indeksy w Azji zapowiadają neutralne otwarcie Hang Seng spada o 0,4 proc. Kontrakty na amerykański indeks S&P500 są bez zmian.

Piotr Mazierski, Noble Securities