Ubiegły tydzień na warszawskim parkiecie przyniósł kontynuację trwającego od ponad pół roku trendu wzrostowego. Indeks WIG20 zyskał najwięcej (+3,5 proc.) jednak od samego wzrostu ważniejsze jest trwałe przebicie bariery 2500pkt., które rozbudza oczekiwania bardzo dobrej końcówki roku. Posiadacze akcji małych i średnich spółek też powinni być zadowoleni. W ciągu tygodnia indeks mWIG40 wzrósł o 2,1 proc., a sWIG80 o 1,6 proc. Za taki rozkład wzrostów prawdopodobnie odpowiadają inwestorzy z zagranicy, którzy przed zakupami akcji musieli wymienić walutę silnie umacniając złotego. Kurs USD/PLN spadł o 2,7 proc., EUR/PLN o 1 proc., a GBP/PLN o 1,9 proc.

W piątek nasz główny indeks w porównaniu do reszty Europy był jednym z najlepszych i zakończył dzień wzrostem o 0,7 proc. przy obrotach na poziomie 805 mln zł. Dla porównania niemiecki DAX zyskał jedynie 0,2 proc. W gorszych nastrojach kończyli tydzień inwestorzy w Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P500 spadł o 0,4 proc., a Nasdaq o 1 proc.

W tym tygodniu nie możemy liczyć na pełny wachlarz danych makroekonomicznych, które będą napływać na rynek giełdowy. Kalendarz w poniedziałek i wtorek świeci pustakami, a jedyne informacje godne uwagi dotyczą inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w listopadzie w Polsce. Trochę ciekawiej zacznie się dziać od połowy tygodnia. W środę poznamy wartość produkcji przemysłowej w Polsce oraz poziom planowanych i rozpoczętych inwestycji budowlanych w Stanach Zjednoczonych.

W tym samym dniu nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców sprawdzi indeks instytutu Ifo. W czwartek uwaga inwestorów skupi się na odczycie dynamiki inflacji bazowej, która na pewno będzie miała wpływ na styczniowe posiedzenie RPP. Zza oceanu napłyną również dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ostatni dzień tygodnia będzie związany głównie z odczytem sprzedaży detalicznej w Polsce.
Dziś rano indeksy w Azji zapowiadają neutralne otwarcie Hang Seng spada o 0,4 proc. Kontrakty na amerykański indeks S&P500 są bez zmian.

Piotr Mazierski, Noble Securities