Grupa Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chcą współpracować w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, a także w handlu ropą i gazem.

W poniedziałek w Gdańsku prezesi Grupy Lotos i PGNiG - Paweł Olechnowicz i Grażyna Piotrowska-Oliwa - podpisali list intencyjny w sprawie współpracy.

Jak podano we wspólnym komunikacie, celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

Obecny przy podpisaniu listu w Gdańsku minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że "to bardzo dobry dzień dla całej Polski". Jak powiedział, "celem strategicznym rozwoju polskiej gospodarki w oparciu o spółki gazowo-paliwowe, energetyczne, jest (...) zintensyfikowanie działań na rzecz znaczącego zwiększenia wydobycia surowców energetycznych w Polsce".

Reklama

Minister uważa, że "jednym z elementów zwiększenia wydobycia jest łączenie sił spółek, które posiadają najlepsze w kraju doświadczenie w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów, czyli PGNiG i Grupy Lotos".

Reklama

Wspólne poszukiwania w granicach Polski

"Możliwości trzeba szukać w granicach naszego państwa" - dodał. Zaznaczył, że PGNiG ma ponad 220 koncesji wydobywczych, "więc ta przestrzeń do wspólnej pracy, do partnerstwa, jest bardzo szeroka".

Oba koncerny mają przeanalizować potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę Lotos udziałów w każdej z koncesji.

Grażyna Piotrowska-Oliwa przyznała na konferencji prasowej, że dla jej spółki współpraca z Grupą Lotos ma charakter strategiczny. "Nie mówimy tylko o siedmiu koncesjach, gdzie będziemy próbowali najpierw znaleźć, a potem wydobywać gaz i ropę konwencjonalną i niekonwencjonalną, ale Lotos to dla nas bardzo ważny klient do zakupu gazu i ropy" - zaznaczyła. Zapowiedziała, że w ciągu najbliższych miesięcy koncern zwiększy własne wydobycie ropy dwukrotnie.

Zgodnie z podpisanym listem, spółki są zainteresowane podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej sprzedaży i kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. W gdańskiej rafinerii przeprowadzana jest analiza pierwszych próbek surowca. Lotos poinformował, że jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, to nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG.

Prezes Grupy Lotos zakłada, że "wspólne działania pozwolą zwiększyć wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego w Polsce, co zwiększy dywersyfikację dostaw tych surowców dla krajowych odbiorców". Olechnowicz zwrócił uwagę, że "istotne jest również to, że spółki nie ograniczają się tylko do wspomnianych koncesji, ale mogą realizować współpracę na obszarach morskich i za granicą, a także współpracę handlową".

Oba koncerny mają powołać grupę roboczą, która w szczegółach ustali kwestie współpracy w zakresie: technicznym, ekonomicznym i prawnym.

Olechnowicz powiedział na konferencji, że szczegóły współpracy powinny być znane już w październiku, a w przyszłym roku "będziemy mogli mówić już o konkretnych projektach i konkretnych kwotach".

Minister skarbu zapowiedział, że badania nad polską technologią eksploatacji gazu z łupków zaczną się jeszcze w 2012 r., a konkurs w tej sprawie zostanie ogłoszony do końca września. "Konkurs zostanie ogłoszony do końca miesiąca przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Chcielibyśmy łącznie alokować na ten cel kwotę około 1 mld zł" - powiedział Budzanowski podczas konferencji z okazji podpisania porozumienia między PGNiG i Grupą Lotos.

Wartość dofinansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to kwota rzędu 250 mln zł, kolejne 250 mln zł przekazane zostanie przez ARP z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w formie pożyczek dla przedsiębiorców; pozostałe 500 mln zł pochodzić będzie od przemysłu zainteresowanego wykorzystaniem wyników badań.

"Sądzę, że badania rozpoczną się jeszcze w tym roku według projektów, które zostaną zaproponowane przez uczelnie i spółki, przede wszystkim przez spółki Skarbu Państwa. Oczekiwałbym, że w ciągu dwóch-trzech lat dopracujemy różne obszary, od metod geofizyki po metody szczelinowania, które będą dopasowane do polskich formacji geologicznych, różniących się od tych w USA i w Kanadzie" - powiedział Budzanowski.

Grupa Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy Lotos SA (spółki matki), Lotos Czechowic, Lotos Jasła i Lotos Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim), wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku Lotos. Po pierwszym półroczu 2012 r. przychody ze sprzedaży Lotosu wyniosły 16 mld 216,4 mln zł. To wzrost o 22 proc. w stosunku do danych z analogicznego okresu ub.r. Na koniec czerwca br. udział grupy w krajowym rynku paliw ogółem wyniósł 34,1 proc.

Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem rynku gazu w Polsce. Spółka posiada 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. Poprzez spółkę PGNiG Norway prowadzi działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (11 koncesji). PGNiG ma też licencje poszukiwawcze w Egipcie, Libii i Pakistanie.

W I półroczu br. grupa kapitałowa PGNiG zanotowała ok. 14,8 mld zł ze sprzedaży. Wydobycie gazu w pierwszym półroczu 2012 r. wyniosło 2,2 mld m sześc. Spółka planuje wzrost wydobycia z własnych złóż krajowych i zagranicznych do ok. 6,0 mld m sześc. w 2015 r., a ropy naftowej do ok. 1,5 mln ton. Zgodnie z prognozą wydobycie ropy naftowej ze złóż krajowych w br. osiągnie 480 tys. ton, a w roku 2013 wzrośnie do ok. 750 tys. ton.