statystyki

Czas zmienić paradygmat w polityce fiskalnej [OPINIA]

autor: Łukasz Czernicki08.04.2020, 10:48; Aktualizacja: 08.04.2020, 10:48
Zawirowania związane z COVID-19 okazały się na tyle duże, że wiele rządów ogłosiło pakiety anty kryzysowe, wykraczające poza ramy nakreślone przez reguły fiskalne.

Zawirowania związane z COVID-19 okazały się na tyle duże, że wiele rządów ogłosiło pakiety anty kryzysowe, wykraczające poza ramy nakreślone przez reguły fiskalne.źródło: ShutterStock

Odejście od dotychczasowych reguł w polityce fiskalnej może pomóc w szybszym powrocie na ścieżkę wzrostu, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do bardziej dynamicznej konwergencji dobrobytu Polaków do zachodnich standardów.

Zawirowania związane z COVID-19 okazały się na tyle duże, że wiele rządów ogłosiło pakiety anty kryzysowe, wykraczające poza ramy nakreślone przez reguły fiskalne. Zielone światło do zwiększenia deficytów daje Komisja Europejska. W Polsce wytworzył się szeroki konsensus wokół idei wzrostu wydatków, a nawet wsparcia fiskusa przez bank centralny. Sporo jest jednak głosów, że po wyjściu na prostą należy wrócić do starych zasad. Pytanie, czy warto.

Mechanizmem mającym największy wpływ na wysokość wydatków jest stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) z ustawy o finansach publicznych, sprawiająca, że wydatki prawie całego sektora instytucji rządowych i samorządowych rosną w przeciętnym tempie wzrostu PKB. Z dzisiejszej perspektywy można stwierdzić, że przy całym wyrafinowaniu konstrukcji jej podstawy teoretyczne są wątpliwe. Cofnijmy się do lat 80., gdy na prośbę François Mitteranda w jego otoczeniu powstała idea ograniczenia deficytu budżetowego do 3 proc. PKB. Reguła miała umożliwiać odprawianie z kwitkiem ministrów żądających zwiększenia budżetów swoich resortów. Guy Abeille, uznawany za jej ojca, przyznał, że wymyślił tę liczbę w ciągu godziny bez większego namysłu teoretycznego. Trójka kojarzyła mu się z… Trójcą Świętą. Później te 3 proc. zaadaptowano na potrzebę kryteriów konwergencji strefy euro.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane