statystyki

Kto kupi dziesiątki miliardów złotych nowego rządowego długu? [ROZMOWA z Piotrem Nowakiem]

autor: Bartek Godusławski01.04.2020, 09:52; Aktualizacja: 01.04.2020, 09:52
Rząd może zakładać, że popyt na papiery skarbowe dopisze, bo banki mogą liczyć, że obligacje kupione od Skarbu Państwa od nich z kolei odkupi Narodowy Bank Polski. Do tego do końca kwietnia uwolniona zostanie rezerwa obowiązkowa, jaką banki utrzymują w banku centralnym, a to zwiększy ich płynność i pozwoli na zakup papierów za kolejne 40 mld zł.

Rząd może zakładać, że popyt na papiery skarbowe dopisze, bo banki mogą liczyć, że obligacje kupione od Skarbu Państwa od nich z kolei odkupi Narodowy Bank Polski. Do tego do końca kwietnia uwolniona zostanie rezerwa obowiązkowa, jaką banki utrzymują w banku centralnym, a to zwiększy ich płynność i pozwoli na zakup papierów za kolejne 40 mld zł.źródło: ShutterStock

- Jesteśmy wciąż postrzegani przez inwestorów jako bezpieczna przystań, w której warto zaparkować kapitał w czasie dużej zmienności - mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za zarządzanie długiem publicznym.

Ile musimy pożyczyć pieniędzy na rynku finansowym w tym roku?

Trudno jest w tej chwili podać precyzyjne szacunki w tym zakresie. Zgodnie z obecną ustawą budżetową to było około 142 mld zł potrzeb pożyczkowych brutto, czyli kwota obejmująca obligacje, które trzeba wykupić w tym roku oraz potrzeby netto budżetu środków europejskich. Z tej sumy sfinansowaliśmy już 87 proc. Teraz jednak musimy doliczyć nowe wydatki związane z tarczą antykryzysową i spadek dochodów budżetowych, którego skali nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Rynek finansowy przewiduje, że nowe potrzeby pożyczkowe, które się pojawią przez epidemię koronawirusa, to 100–150 mld zł.

Jeśli policzymy, że zaplanowane w tarczy wydatki to 70–80 mld zł, a do tego dodamy niższe wpływy z różnych danin publicznoprawnych, to mówienie o potrzebie pożyczenia 100 mld zł wydaje się być obecnie racjonalne.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane