statystyki

Kto kupi dziesiątki miliardów złotych nowego rządowego długu? [ROZMOWA z Piotrem Nowakiem]

autor: Bartek Godusławski01.04.2020, 09:52; Aktualizacja: 01.04.2020, 09:52
Rząd może zakładać, że popyt na papiery skarbowe dopisze, bo banki mogą liczyć, że obligacje kupione od Skarbu Państwa od nich z kolei odkupi Narodowy Bank Polski. Do tego do końca kwietnia uwolniona zostanie rezerwa obowiązkowa, jaką banki utrzymują w banku centralnym, a to zwiększy ich płynność i pozwoli na zakup papierów za kolejne 40 mld zł.

Rząd może zakładać, że popyt na papiery skarbowe dopisze, bo banki mogą liczyć, że obligacje kupione od Skarbu Państwa od nich z kolei odkupi Narodowy Bank Polski. Do tego do końca kwietnia uwolniona zostanie rezerwa obowiązkowa, jaką banki utrzymują w banku centralnym, a to zwiększy ich płynność i pozwoli na zakup papierów za kolejne 40 mld zł.źródło: ShutterStock

- Jesteśmy wciąż postrzegani przez inwestorów jako bezpieczna przystań, w której warto zaparkować kapitał w czasie dużej zmienności - mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za zarządzanie długiem publicznym.

Ile musimy pożyczyć pieniędzy na rynku finansowym w tym roku?

Trudno jest w tej chwili podać precyzyjne szacunki w tym zakresie. Zgodnie z obecną ustawą budżetową to było około 142 mld zł potrzeb pożyczkowych brutto, czyli kwota obejmująca obligacje, które trzeba wykupić w tym roku oraz potrzeby netto budżetu środków europejskich. Z tej sumy sfinansowaliśmy już 87 proc. Teraz jednak musimy doliczyć nowe wydatki związane z tarczą antykryzysową i spadek dochodów budżetowych, którego skali nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Rynek finansowy przewiduje, że nowe potrzeby pożyczkowe, które się pojawią przez epidemię koronawirusa, to 100–150 mld zł.

Jeśli policzymy, że zaplanowane w tarczy wydatki to 70–80 mld zł, a do tego dodamy niższe wpływy z różnych danin publicznoprawnych, to mówienie o potrzebie pożyczenia 100 mld zł wydaje się być obecnie racjonalne.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane