statystyki

Oszczędzający uciekają przed inflacją w rządowy dług

autor: Marek Chądzyński17.02.2020, 10:11; Aktualizacja: 17.02.2020, 10:11
pieniądze

Rosnące ceny towarów i usług napędzają sprzedaż obligacji detalicznych. W styczniu była ponad dwa razy większa niż rok wcześniej.źródło: ShutterStock

Rosnące ceny towarów i usług napędzają sprzedaż obligacji detalicznych. W styczniu była ponad dwa razy większa niż rok wcześniej.

Niemal 2,5 mld zł – za tyle Ministerstwo Finansów sprzedało swoje papiery indywidualnym inwestorom w pierwszym miesiącu roku. Obligacje detaliczne mają wzięcie od co najmniej dwóch lat, ale tak dużej sprzedaży w jednym miesiącu jeszcze nie było.

Najprostsze wyjaśnienie: na rynku brakuje innych form inwestowania, które zapewniałyby przyzwoity zysk, ochronę kapitału przed inflacją i jednocześnie duży poziom bezpieczeństwa. Banki z niskim oprocentowaniem lokat oddają pole w tej dziedzinie. Według ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego przeciętne odsetki od lokaty terminowej w polskich bankach wynosiły w grudniu 1,2 proc. To dużo za mało, żeby gwarantować zarobek, skoro inflacja obecnie wynosi aż 4,4 proc. Co więcej, te 1,2 proc. to nominalne oprocentowanie, a bank wypłaca klientowi mniej, bo jeszcze musi odprowadzić od tego podatek. Oprocentowanie lokat jest najniższe w historii, choć ostatnia obniżka stóp procentowych – do których stopy rynkowe powinny się odnosić – nastąpiła w marcu 2015 r. Od tamtego czasu główna stopa procentowa banku centralnego ani drgnie.

Taką politykę instytucji finansowych da się uzasadnić. Coraz mocniej rosną im koszty działalności. Zwiększają się np. składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, sektor w ostatnich latach musiał ponieść koszty wdrażania unijnych dyrektyw czy krajowych zmian, jak np. wprowadzenia podzielonej płatności VAT. Do tego dochodzi konieczność zawiązywania rezerw pod tzw. mały i duży TSUE. To skutki orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W pierwszym przypadku nakazuje on bankom zwrot części prowizji przy przedterminowej spłacie kredytu, drugi dotyczy walutowych kredytów hipotecznych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane