statystyki

Prawie połowa wzrostu dochodów z CIT to efekt uszczelnienia

autor: Marek Chądzyński28.01.2020, 08:21; Aktualizacja: 28.01.2020, 08:21
6 mld zł w latach 2016–2018 mogła dać walka z unikaniem podatku dochodowego od firm – wynika z analizy resortu finansów.

6 mld zł w latach 2016–2018 mogła dać walka z unikaniem podatku dochodowego od firm – wynika z analizy resortu finansów.źródło: ShutterStock

6 mld zł w latach 2016–2018 mogła dać walka z unikaniem podatku dochodowego od firm – wynika z analizy resortu finansów.

Raport, jaki opublikował resort na swojej stronie internetowej, nie jest oficjalnym dokumentem Ministerstwa Finansów – danych, które zawiera, nie należy interpretować jako wyliczeń resortu. Ale została sporządzona przez urzędników MF: Aleksander Łożykowski to dyrektor departamentu podatków bezpośrednich, a Karolina Konopczak pracuje w departamencie analiz. Oboje są jednocześnie wykładowcami Szkoły Głównej Handlowej.

Autorzy wzięli się za bary z tematem luki podatkowej w CIT: mało zbadanym, w którym jest więcej szumu niż sprawdzonych informacji, a kolejne szacunki są krytykowane jako zbyt niedokładne. Analiza, którą sporządzili, tym się różni od kilku pozostałych, które pojawiały się wcześniej w debacie, że nie stara się policzyć, ile wynosi luka w CIT, ale to jak zmieniała się w ostatnim czasie i ile w tym było zasługi bieżącej koniunktury, a ile zmian strukturalnych w podatku dochodowym od osób prawnych.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane