statystyki

Prawie połowa wzrostu dochodów z CIT to efekt uszczelnienia

autor: Marek Chądzyński28.01.2020, 08:21; Aktualizacja: 28.01.2020, 08:21
6 mld zł w latach 2016–2018 mogła dać walka z unikaniem podatku dochodowego od firm – wynika z analizy resortu finansów.

6 mld zł w latach 2016–2018 mogła dać walka z unikaniem podatku dochodowego od firm – wynika z analizy resortu finansów.źródło: ShutterStock

6 mld zł w latach 2016–2018 mogła dać walka z unikaniem podatku dochodowego od firm – wynika z analizy resortu finansów.

Raport, jaki opublikował resort na swojej stronie internetowej, nie jest oficjalnym dokumentem Ministerstwa Finansów – danych, które zawiera, nie należy interpretować jako wyliczeń resortu. Ale została sporządzona przez urzędników MF: Aleksander Łożykowski to dyrektor departamentu podatków bezpośrednich, a Karolina Konopczak pracuje w departamencie analiz. Oboje są jednocześnie wykładowcami Szkoły Głównej Handlowej.

Autorzy wzięli się za bary z tematem luki podatkowej w CIT: mało zbadanym, w którym jest więcej szumu niż sprawdzonych informacji, a kolejne szacunki są krytykowane jako zbyt niedokładne. Analiza, którą sporządzili, tym się różni od kilku pozostałych, które pojawiały się wcześniej w debacie, że nie stara się policzyć, ile wynosi luka w CIT, ale to jak zmieniała się w ostatnim czasie i ile w tym było zasługi bieżącej koniunktury, a ile zmian strukturalnych w podatku dochodowym od osób prawnych.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane