statystyki

Kokosy urosły na rezerwach. Aktywa walutowe NBP zwiększyły się do 130 mld dol.

autor: Łukasz Wilkowicz09.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 09.01.2020, 08:34
Posiadaczem największych aktywów rezerwowych są Chiny, gdzie przekraczają one 3 bln dol.

Posiadaczem największych aktywów rezerwowych są Chiny, gdzie przekraczają one 3 bln dol.źródło: Bloomberg

Aktywa walutowe NBP zwiększyły się w ub.r. do niemal 130 mld dol. Złoty pozwolił osiągnąć na nich znaczący zysk, który prawie w całości zasili budżet państwa.

W końcu grudnia rezerwy walutowe Polski wynosiły 128,4 mld dol. W 2019 r. zwiększyły się o 10 proc. W przeliczeniu na złote wzrost wyniósł 11 proc., do 487,6 mld. Na ile był to efekt wymiany walut przez rząd, a na ile przyczynił się do tego wzrost wartości aktywów znajdujących się w portfelu banku centralnego – tego na razie nie wiadomo. Z pewnym przybliżeniem będzie się można dowiedzieć w połowie roku, ze sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego.

Rok wcześniej, gdy rezerwy w dolarach urosły o 3,3 proc., a w złotych o 11,5 proc., bank centralny tłumaczył to „dodatnim saldem przepływów zewnętrznych wynikającym przede wszystkim z napływu środków walutowych na rachunki MF w NBP”.

Jesteśmy bezpieczni

Posiadaczem największych aktywów rezerwowych są Chiny, gdzie przekraczają one 3 bln dol. Japonia ma ich ponad bilion, a Szwajcaria ponad 800 mld dol. Dwa pierwsze kraje zbudowały swoje zasoby dzięki nadwyżkom w handlu zagranicznym. Szwajcarii pomógł napływ kapitału, do jakiego doszło w trakcie kryzysu finansowego. My pod względem wielkości posiadanych rezerw plasujemy się pomiędzy Indonezją a Stanami Zjednoczonymi (ich rezerwy są niewielkie, bo dolar to waluta światowa, a głównym zadaniem rezerw jest zapewnienie stabilności waluty danego kraju w przypadku znaczącego odpływu kapitału za granicę).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane