statystyki

Kokosy urosły na rezerwach. Aktywa walutowe NBP zwiększyły się do 130 mld dol.

autor: Łukasz Wilkowicz09.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 09.01.2020, 08:34
Posiadaczem największych aktywów rezerwowych są Chiny, gdzie przekraczają one 3 bln dol.

Posiadaczem największych aktywów rezerwowych są Chiny, gdzie przekraczają one 3 bln dol.źródło: Bloomberg

Aktywa walutowe NBP zwiększyły się w ub.r. do niemal 130 mld dol. Złoty pozwolił osiągnąć na nich znaczący zysk, który prawie w całości zasili budżet państwa.

W końcu grudnia rezerwy walutowe Polski wynosiły 128,4 mld dol. W 2019 r. zwiększyły się o 10 proc. W przeliczeniu na złote wzrost wyniósł 11 proc., do 487,6 mld. Na ile był to efekt wymiany walut przez rząd, a na ile przyczynił się do tego wzrost wartości aktywów znajdujących się w portfelu banku centralnego – tego na razie nie wiadomo. Z pewnym przybliżeniem będzie się można dowiedzieć w połowie roku, ze sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego.

Rok wcześniej, gdy rezerwy w dolarach urosły o 3,3 proc., a w złotych o 11,5 proc., bank centralny tłumaczył to „dodatnim saldem przepływów zewnętrznych wynikającym przede wszystkim z napływu środków walutowych na rachunki MF w NBP”.

Jesteśmy bezpieczni

Posiadaczem największych aktywów rezerwowych są Chiny, gdzie przekraczają one 3 bln dol. Japonia ma ich ponad bilion, a Szwajcaria ponad 800 mld dol. Dwa pierwsze kraje zbudowały swoje zasoby dzięki nadwyżkom w handlu zagranicznym. Szwajcarii pomógł napływ kapitału, do jakiego doszło w trakcie kryzysu finansowego. My pod względem wielkości posiadanych rezerw plasujemy się pomiędzy Indonezją a Stanami Zjednoczonymi (ich rezerwy są niewielkie, bo dolar to waluta światowa, a głównym zadaniem rezerw jest zapewnienie stabilności waluty danego kraju w przypadku znaczącego odpływu kapitału za granicę).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane