statystyki

W grudniu inflacja najwyżej od ponad siedmiu lat

autor: Łukasz Wilkowicz08.01.2020, 09:50

źródło: DGP

Na początku 2020 r. analitycy oczekują wzrostu przekraczającego 4 proc.

Wtorek przyniósł pierwszą w tym roku dużą niespodziankę w danych o gospodarce: jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy o 3,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze w listopadzie wzrost cen liczony w perspektywie 12 miesięcy wynosił 2,6 proc. Analitycy liczyli się z tym, że będzie przyspieszenie, ale żaden nie oczekiwał, że będzie ono tak silne.

Zaskoczenie przyniosły ceny żywności. „Wysokiemu odczytowi cen żywności sprzyjały zarówno dane z targowisk, jak i skokowy wzrost oczekiwań cenowych przedsiębiorstw handlowych z tej branży” – skomentowali analitycy mBanku. Ich przewidywania niewiele odbiegały od danych opublikowanych przez GUS.

Inflacja wzrosła również przez ceny paliw. W listopadzie (w porównaniu z poprzednim miesiącem) wzrosły one o 0,1 proc. W grudniu – już o 2,1 proc. Między innymi za sprawą wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie ceny ropy naftowej doszły w ostatnich dniach do najwyższego poziomu od maja 2019 r. Europejska ropa Brent jest o jedną szóstą droższa niż rok wcześniej.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę przede wszystkim na inflację bazową. Tu – inaczej niż w przypadku żywności czy paliw – ceny kształtuje głównie wzrost popytu (temu zaś sprzyja wzrost dochodów Polaków i dobra sytuacja na rynku pracy). Według specjalistów w grudniu inflacja bazowa przekroczyła zapewne 3 proc. To najwięcej od ośmiu lat. A gdyby okazała się tylko nieznacznie wyższa (3,2 proc.), byłby to wynik nienotowany od… ponad 17 lat.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane