statystyki

W grudniu inflacja najwyżej od ponad siedmiu lat

autor: Łukasz Wilkowicz08.01.2020, 09:50

źródło: DGP

Na początku 2020 r. analitycy oczekują wzrostu przekraczającego 4 proc.

Wtorek przyniósł pierwszą w tym roku dużą niespodziankę w danych o gospodarce: jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy o 3,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze w listopadzie wzrost cen liczony w perspektywie 12 miesięcy wynosił 2,6 proc. Analitycy liczyli się z tym, że będzie przyspieszenie, ale żaden nie oczekiwał, że będzie ono tak silne.

Zaskoczenie przyniosły ceny żywności. „Wysokiemu odczytowi cen żywności sprzyjały zarówno dane z targowisk, jak i skokowy wzrost oczekiwań cenowych przedsiębiorstw handlowych z tej branży” – skomentowali analitycy mBanku. Ich przewidywania niewiele odbiegały od danych opublikowanych przez GUS.

Inflacja wzrosła również przez ceny paliw. W listopadzie (w porównaniu z poprzednim miesiącem) wzrosły one o 0,1 proc. W grudniu – już o 2,1 proc. Między innymi za sprawą wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie ceny ropy naftowej doszły w ostatnich dniach do najwyższego poziomu od maja 2019 r. Europejska ropa Brent jest o jedną szóstą droższa niż rok wcześniej.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę przede wszystkim na inflację bazową. Tu – inaczej niż w przypadku żywności czy paliw – ceny kształtuje głównie wzrost popytu (temu zaś sprzyja wzrost dochodów Polaków i dobra sytuacja na rynku pracy). Według specjalistów w grudniu inflacja bazowa przekroczyła zapewne 3 proc. To najwięcej od ośmiu lat. A gdyby okazała się tylko nieznacznie wyższa (3,2 proc.), byłby to wynik nienotowany od… ponad 17 lat.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane