Aktualne ceny na stacjach paliw nie wskazują jeszcze na przenoszenie emocji związanych z napiętą sytuacją w rejonie Zatoki Perskiej - wskazali analitycy portalu e-petrol. Dodali, że takiego ruchu można się spodziewać po trwałym wzroście cen na rynku międzynarodowym.

Jak wskazał e-petrol, diesel podrożał na stacjach o 4 gr na litrze w porównaniu z ubiegłym tygodniem i aktualnie kosztuje średnio 5,19 zł/l. Cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się na poziomie 4,97 zł za litr. Autogaz odnotował 1-groszową obniżkę i obecnie jego średnia cena wynosi 2,37 zł za l.

Według analityków e-petrol, aktualne poziomy cen nie wskazują jeszcze na jakiekolwiek przenoszenie emocji związanych z napiętą sytuacją w rejonie Zatoki Perskiej - takiego ruchu można byłoby się teoretycznie spodziewać dopiero po trwałym wzroście cen na rynku międzynarodowym. "Ten na razie jeszcze nie następuje, a zatem w Polsce możemy mówić o stabilności nastrojów".

Najtańszym województwem w tym tygodniu jest Śląskie, gdzie cena benzyny 95-oktanowej wynosi obecnie 4,90 zł/l, a cena oleju napędowego - 5,11 zł/l. Najmniej korzystnie w tym tygodniu wypadło tankowanie w Świętokrzyskim, gdzie olej napędowy kosztuje średnio 5,28 zł/l, a także na Podlasiu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie litr Pb95 kosztuje równo 5 zł/l - podał portal.

Wśród stolic wojewódzkich najtaniej zatankować da się we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku, gdzie Pb95 kosztuje 4,94 zł/l. Najtańszy diesel jest w Łodzi, gdzie średnia wynosi 5,12 zł/l. Najdroższą benzynę notujemy w Gorzowie Wlkp., gdzie średnia wynosi 5,06 zł/l, a najdroższy olej napędowy sprzedawany jest w Kielcach w cenie 5,33 zł/l - wskazał e-petrol.

Środowy serwis BBC podał, że ceny ropy wzrosły po tym, jak Iran wystrzelił pociski w dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Na wartości zyskały też waluty tzw. bezpiecznego schronienia, takie jak złoto i japoński jen. Agencja AP zwróciła też uwagę na środowy spadek azjatyckich rynków akcji.

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków.

Jak wskazał w środę sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) Mohammad Barkindo, cytowany przez agencję Reuters, irackie instalacje naftowe są bezpieczne, produkcja nie została przerwana. "To wielka ulga, że instalacje naftowe w Iraku są nadal zabezpieczane, produkcja jest kontynuowana i efektywna" - powiedział Barkindo. Podkreślił, że sama OPEC "nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za utrzymanie stabilnego rynku ropy".