statystyki

Nie ma luki innowacyjności w bankach. NBP nie widzi zagrożeń

autor: Łukasz Wilkowicz12.12.2019, 07:43; Aktualizacja: 12.12.2019, 07:43
„Banki nie wskazały na istnienie takich wydatków na innowacje, których nie byłyby w stanie zrealizować. Nie odnotowano zatem – tak rozumianej – finansowej luki innowacyjności w polskim sektorze bankowym. Może to potwierdzać tezę o dualnym rozwoju w polskich bankach. Liderzy sektora inwestują w innowacje na satysfakcjonującym poziomie i osiągają korzyści skali. Mniejsze podmioty nie opierają natomiast swoich strategii rozwojowych na szerokich inwestycjach w technologię” – napisał w swoim opracowaniu NBP.

„Banki nie wskazały na istnienie takich wydatków na innowacje, których nie byłyby w stanie zrealizować. Nie odnotowano zatem – tak rozumianej – finansowej luki innowacyjności w polskim sektorze bankowym. Może to potwierdzać tezę o dualnym rozwoju w polskich bankach. Liderzy sektora inwestują w innowacje na satysfakcjonującym poziomie i osiągają korzyści skali. Mniejsze podmioty nie opierają natomiast swoich strategii rozwojowych na szerokich inwestycjach w technologię” – napisał w swoim opracowaniu NBP.źródło: ShutterStock

Narodowy Bank Polski nie widzi zagrożeń dla finansowania inwestycji w informatykę w sektorze.

Podatek od instytucji finansowych czy składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie powinny być przeszkodą w inwestycjach banków w informatykę – uważa Teresa Czerwińska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Podczas kongresu Impact Fintech w Katowicach prezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród krajowych kredytodawców przez NBP wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego. Wynika z niej, że tylko w ubiegłym roku na nowe rozwiązania IT banki wydały ponad 1,5 mld zł. NBP i KNF przyjrzały się inwestycjom w ostatnich czterech latach – okazało się, że notują one systematyczny wzrost.

„Spadek zyskowności sektora oraz narastające zróżnicowanie banków pod tym względem mogą budzić obawy o to, czy poszczególne instytucje, a także polski sektor bankowy jako całość, dysponują wystarczającymi środkami na inwestycje w rozwój i innowacje” – tak NBP tłumaczy przeprowadzenie ankiety.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane