statystyki

Nie ma luki innowacyjności w bankach. NBP nie widzi zagrożeń

autor: Łukasz Wilkowicz12.12.2019, 07:43; Aktualizacja: 12.12.2019, 07:43
„Banki nie wskazały na istnienie takich wydatków na innowacje, których nie byłyby w stanie zrealizować. Nie odnotowano zatem – tak rozumianej – finansowej luki innowacyjności w polskim sektorze bankowym. Może to potwierdzać tezę o dualnym rozwoju w polskich bankach. Liderzy sektora inwestują w innowacje na satysfakcjonującym poziomie i osiągają korzyści skali. Mniejsze podmioty nie opierają natomiast swoich strategii rozwojowych na szerokich inwestycjach w technologię” – napisał w swoim opracowaniu NBP.

„Banki nie wskazały na istnienie takich wydatków na innowacje, których nie byłyby w stanie zrealizować. Nie odnotowano zatem – tak rozumianej – finansowej luki innowacyjności w polskim sektorze bankowym. Może to potwierdzać tezę o dualnym rozwoju w polskich bankach. Liderzy sektora inwestują w innowacje na satysfakcjonującym poziomie i osiągają korzyści skali. Mniejsze podmioty nie opierają natomiast swoich strategii rozwojowych na szerokich inwestycjach w technologię” – napisał w swoim opracowaniu NBP.źródło: ShutterStock

Narodowy Bank Polski nie widzi zagrożeń dla finansowania inwestycji w informatykę w sektorze.

Podatek od instytucji finansowych czy składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie powinny być przeszkodą w inwestycjach banków w informatykę – uważa Teresa Czerwińska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Podczas kongresu Impact Fintech w Katowicach prezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród krajowych kredytodawców przez NBP wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego. Wynika z niej, że tylko w ubiegłym roku na nowe rozwiązania IT banki wydały ponad 1,5 mld zł. NBP i KNF przyjrzały się inwestycjom w ostatnich czterech latach – okazało się, że notują one systematyczny wzrost.

„Spadek zyskowności sektora oraz narastające zróżnicowanie banków pod tym względem mogą budzić obawy o to, czy poszczególne instytucje, a także polski sektor bankowy jako całość, dysponują wystarczającymi środkami na inwestycje w rozwój i innowacje” – tak NBP tłumaczy przeprowadzenie ankiety.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane