statystyki

Wielki debiut giełdowy nowej największej firmy świata

autor: Rafał Hirsch05.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.11.2019, 09:17
Po drugie Saudi Aramco wejdzie na giełdę w momencie, w którym ropa naftowa wyraźnie tanieje – dziś jest ona o kilkanaście procent tańsza niż rok temu. Na pierwszy rzut oka jest to więc nie najlepszy moment na giełdowy debiut.

Po drugie Saudi Aramco wejdzie na giełdę w momencie, w którym ropa naftowa wyraźnie tanieje – dziś jest ona o kilkanaście procent tańsza niż rok temu. Na pierwszy rzut oka jest to więc nie najlepszy moment na giełdowy debiut.źródło: ShutterStock

Saudi Aramco pod względem skali biznesu zostawia w tyle amerykańskich gigantów technologicznych.

Nową „największą” spółką świata zostanie kontrolowana przez Arabię Saudyjską firma, która posiada złoża ropy i zarządza operacjami naftowymi w tym kraju. Saudi Aramco istnieje od wielu lat, ale w rankingach pojawi się dopiero po tym, jak zacznie być notowana na giełdzie, która określi jej wartość rynkową. W ostatnich dniach Aramco uzyskało wszystkie potrzebne zgody na debiut giełdowy. Ma on nastąpić w najbliższych tygodniach.

Najnowsze raporty analityczne banków, które współpracują przy przygotowywaniu oferty publicznej, wskazują, że wycena spółki kontrolowanej przez rząd w Rijadzie powoli idzie w dół. Kiedy trzy lata temu pierwszy raz ogłoszono pomysł wprowadzenia Saudi Aramco na giełdę, mówiło się, że to spółka warta co najmniej 2 bln dol. Dziś wymienia się kwoty w okolicach 1,5 bln dol., może nawet nieco poniżej tego poziomu. Ale nawet przy takiej wycenie to nadal będzie bezapelacyjnie najbardziej wartościowa spółka giełdowa świata. Obecny lider, amerykański Apple, ma wartość rynkową 1,14 bln dol. Microsoft jest wart 1,1 bln dol.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane