statystyki

Firmy szykują się na spowolnienie

autor: Marek Chądzyński24.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:14
Średnie terminy płatności w Europie Zachodniej (w dniach)

Średnie terminy płatności w Europie Zachodniej (w dniach)źródło: DGP

Biznes szuka sposobów, by zabezpieczyć się przed utratą płynności partnerów handlowych. Rosną obawy przed skutkami pogorszenia koniunktury.

Poza bacznym przyglądaniem się kondycji finansowej odbiorców, by zmniejszyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta, firmy mogą stosować różne instrumenty finansowe. Najbardziej popularne są ubezpieczenie należności czy też kredytu kupieckiego i faktoring. Ten pierwszy działa jak każda polisa: przedsiębiorca płaci składkę i ma pewność, że – do sumy określonej w umowie – dostanie należność za sprzedany towar, nawet wtedy, gdy kupujący zbankrutuje. W drugim przypadku firma faktoringowa wykupuje należność od przedsiębiorcy.

Maciej Harczuk, członek zarządu Euler Hermes – firmy zajmującej się ubezpieczaniem należności – mówi, że większe zainteresowanie polisami jest zauważalne, w tym u małych i średnich przedsiębiorców. I dodaje, że wzrost sprzedaży Euler Hermes w pierwszej połowie roku osiągnął poziom dwucyfrowy, co wskazuje, że firmy szukają dodatkowych zabezpieczeń w obliczu zbliżającego się kryzysu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Machr(2020-01-24 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Warto mieć w zanadrzu zawsze plan, który wychodzi w przyszłość. Ja współpracuję z faktorem (bibby financial services), pieniądze mam od razu po wykonaniu usługi. Mam nadzieję, że to trochę pomoże mi w sytuacji gospodarczego spowolnienia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane