Szczurek: Reguła wydatkowa powinna objąć całą Unię [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński02.10.2019, 07:58; Aktualizacja: 02.10.2019, 09:41
- Są we Wspólnocie kraje, które muszą zmniejszać zadłużenie, i takie, które mogą zwiększać wydatki. Gdyby to zrobiły, oszczędzanie w tych pierwszych byłoby łatwiejsze - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Szczurek.

- Są we Wspólnocie kraje, które muszą zmniejszać zadłużenie, i takie, które mogą zwiększać wydatki. Gdyby to zrobiły, oszczędzanie w tych pierwszych byłoby łatwiejsze - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Szczurek.źródło: ShutterStock

- Są w Unii Europejskiej kraje, które muszą zmniejszać swoje zadłużenie. Ale są też takie, które mogą zwiększać swoje wydatki publiczne. Gdyby to zrobiły, to oszczędzanie w tych pierwszych byłoby łatwiejsze do zniesienia – mówi Mateusz Szczurek, członek Europejskiej Rady Fiskalnej, były minister finansów.

Po co nam reguły fiskalne w Unii Europejskiej?

Po to, żeby dług któregoś z krajów nie wymknął się spod kontroli, czego koszty poniosłaby cała wspólnota.

Czy według pana obecne reguły działają jak należy? Bo akurat dług w niektórych krajach urósł do bardzo dużych rozmiarów, znacznie przekraczających unijne kryterium.

Podczas ostatniego kryzysu dług publiczny wzrósł w większości krajów rozwiniętych. W Europie, po części dzięki regułom wzrósł mniej, z pewnymi wyjątkami. Wyjątkiem są niestety kraje gdzie dług publiczny i stosowanie reguł fiskalnych zawsze były problemem. Dwa inne zarzuty wobec reguł to ich wpływ na zaostrzanie recesji i boomów gospodarczych, a także psucie struktury wydatków publicznych – wypychanie inwestycji publicznych. Ten pierwszy zarzut – procyklicznej polityki fiskalnej znajduje ciągle potwierdzenie, szczególnie w krajach gdzie dług jest wyższy.

A może wynika to z tego, że kryteria się zbytnio skomplikowały?


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane