statystyki

PKB: Mniej optymizmu w prognozach

autor: Łukasz Wilkowicz01.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.10.2019, 09:14

źródło: DGP

Przed trzema miesiącami ekonomiści ankietowani przez DGP spodziewali się, że w tym roku nasza gospodarka urośnie o 4,6 proc. Teraz oczekują wzrostu o 4,4 proc.

Niższe prognozy to w głównej mierze efekt przesu nięcia się w dół punktu startowego: słabiej, niż się spodziewano, wypadł II kwartał. Gdy trzy miesiące temu pytaliśmy analityków o ich przewidywania, wskazywali (taka była średnia prognoz), że w II kwartale produkt krajowy brutto będzie o 4,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Okazało się, że wzrost wyniósł jedynie 4,4 proc. To przesunęło w dół całą oczekiwaną ścieżkę wzrostu.

Z nowych prognoz wynika, że do końca roku będzie ona dość stabilna – w granicach 4,2–4,4 proc. w zależności od kwartału. Końcówka roku może okazać się nawet nieco lepsza niż zakończony właśnie III kwartał. Przyczyni się do tego w głównej mierze popyt konsumpcyjny, który zdaniem analityków w drugiej połowie roku powinien rosnąć szybciej niż w pierwszej. To zaś – prócz utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy – zasługa realizacji przez rząd obietnic przedwyborczych. W głównej mierze – rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus” na jedynaków i pierwsze dzieci.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane