Polskie telekomy, greckie banki i rosyjski rubel, czyli pół roku na GPW

autor: Rafał Hirsch02.07.2019, 08:33; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:33
Zwycięzcą półrocza są spółki telekomunikacyjne

Zwycięzcą półrocza są spółki telekomunikacyjneźródło: ShutterStock

Nasza gospodarka w ostatnich sześciu miesiącach rosła w nominalnym tempie 6–7 proc., na co składało się ok. 4,5 proc. wzrostu realnego plus ok. 2 proc. inflacji. GPW takiego tempa nie była w stanie utrzymać.

Zwycięzcą półrocza są spółki telekomunikacyjne. Zdecydowanie najlepsza w WIG20 jest Play Communications, której akcje podrożały o prawie 60 proc. Na trzecim miejscu w zestawieniu jest Orange z 38 proc. wzrostu, a na piątym Cyfrowy Polsat – właściciel sieci Plus GSM z 31 proc. Przyczyna wzrostu notowań jest ta sama – inwestorzy bardzo pozytywnie odebrali zapowiedź wprowadzenia podwyżek opłat za abonamenty. Niektóre firmy zdążyły już wprowadzić te zapowiedzi w życie. 

Podwyżki stawek dla klientów ucieszyły inwestorów z dwóch powodów. Pierwszy to bezpośrednie przełożenie na wyniki spółek – wyższe opłaty oznaczają wyższe przychody, co zwiększa prawdopodobieństwo także wzrostu zysków. A drugi, skoro telekomy znalazły w końcu w sobie odwagę, aby podnieść ceny usług, to znaczy, że wojna cenowa wreszcie się zakończyła. To fatalna wiadomość dla klientów, ale z punktu widzenia giełdy, czyli właścicieli, daje nadzieje na poprawienie rentowności całego biznesu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane