statystyki

Stóp nie podniosą ze strachu przed kryzysem

autor: Rafał Hirsch10.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 10.06.2019, 08:08
Jeszcze rok temu najważniejsze banki centralne świata – amerykański Fed i Europejski Bank Centralny – były przekonane, że ta era niskiego oprocentowania się kończy, a przed nami podwyżki stóp, czyli powrót do dawnej normalności.

Jeszcze rok temu najważniejsze banki centralne świata – amerykański Fed i Europejski Bank Centralny – były przekonane, że ta era niskiego oprocentowania się kończy, a przed nami podwyżki stóp, czyli powrót do dawnej normalności.źródło: ShutterStock

Coś, co dziesięć lat temu miało być tymczasową odpowiedzią na kryzys finansowy, staje się trwałym elementem gospodarczej rzeczywistości.

Jeszcze rok temu najważniejsze banki centralne świata – amerykański Fed i Europejski Bank Centralny – były przekonane, że ta era niskiego oprocentowania się kończy, a przed nami podwyżki stóp, czyli powrót do dawnej normalności. Dziś jest już pewne, że tak się nie stanie.

Amerykanie wprawdzie zdążyli kilka podwyżek wprowadzić, ale dziś mówi się tam o konieczności łagodzenia polityki monetarnej. Szef oddziału Fed z St. Louis James Bullard powiedział kilka dni temu, że obniżka może okazać się konieczna, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu, które może wywołać eskalacja inicjowanych przez prezydenta Donalda Trumpa wojen handlowych na świecie. Sam Donald Trump także namawia Fed do obniżek. Niektórzy z inwestorów wierzą, że stopy w Stanach pójdą w dół w tym roku więcej niż jeden raz. Więcej światła na tę sprawę rzuci konferencja prasowa szefostwa Fed po kolejnym posiedzeniu, za półtora tygodnia.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane