statystyki

Polskie banki są dobre, bo są dobre i tanie

autor: Łukasz Wilkowicz12.02.2019, 21:55; Aktualizacja: 13.02.2019, 09:49
Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, jeśli chodzi o tendencje w prowizjach, Polska należy do wyjątków. Łączna wartość opłat pobieranych od klientów rośnie u nas wolniej niż suma bilansowa wszystkich banków. Wciąż jest jednak wyższa niż w wielu innych krajach. Powód? Relatywnie niewielka skala działania naszego sektora: pod względem wartości kredytów czy depozytów do PKB Polska jest daleko od europejskiej czołówki.

Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, jeśli chodzi o tendencje w prowizjach, Polska należy do wyjątków. Łączna wartość opłat pobieranych od klientów rośnie u nas wolniej niż suma bilansowa wszystkich banków. Wciąż jest jednak wyższa niż w wielu innych krajach. Powód? Relatywnie niewielka skala działania naszego sektora: pod względem wartości kredytów czy depozytów do PKB Polska jest daleko od europejskiej czołówki.źródło: ShutterStock

Koszt korzystania z rachunku jest u nas niższy niż w większości europejskich państw.

Nasze instytucje finansowe należą do jednych najtańszych. Do takiego wniosku doszli analitycy… Węgierskiego Banku Narodowego (MNB). Przeanalizowali oni koszt korzystania z usług bankowych w kilkunastu europejskich krajach. Interesowało ich przede wszystkim to, jak ich własne banki wypadają na tle innych rynków. Okazało się, że należą do jednych z najdroższych. A polskie znalazły się na drugim biegunie.

Autorzy opracowania MNB porównali miesięczny koszt opłat z przeciętną płacą. Pod uwagę wzięli „potrzeby bankowe” i wynagrodzenia dla trzech profili klientów: uboższych, średnich i bardziej zamożnych. Jak się okazało, u nas koszt usług bankowych odpowiadał 0,16 proc. wynagrodzenia wśród najzamożniejszych, 0,23 proc. wśród uboższej części klienteli i 0,27 proc. w profilu średnim. Lepiej niż my wypadły trzy kraje: Wielka Brytania, Francja i Dania.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Mex(2019-02-13 10:24) Zgłoś naruszenie 72

  Niech autor tego tekstu sponsorowanego puknie sie w głowę. Po pierwsze - prawie nie ma polskich banków, po drugie - oferują najdroższe kredyty w EU, po trzecie - kradną i oszukują bo czuja się bezkarne.

  Odpowiedz
 • ramol(2019-02-13 12:06) Zgłoś naruszenie 40

  Polskie banki najlepsze???? Nie będę pisał o "kredytach mieszkaniowych starego portfela" "Alicja" była na takich samych zasadach. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-Alicja-wciaz-boli-Spelnial-marzenia-stal-sie-pulapka-7641882.html

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-14 09:29) Zgłoś naruszenie 10

  POlskie banki realizują POlitykę obcych agentur - obok procederu kryminalnego , do spółki z mafią państwową . Polskie banki , w III Ż-F RP , nie występują .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane