statystyki

Polskie banki są dobre, bo są dobre i tanie

autor: Łukasz Wilkowicz12.02.2019, 21:55; Aktualizacja: 13.02.2019, 09:49
Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, jeśli chodzi o tendencje w prowizjach, Polska należy do wyjątków. Łączna wartość opłat pobieranych od klientów rośnie u nas wolniej niż suma bilansowa wszystkich banków. Wciąż jest jednak wyższa niż w wielu innych krajach. Powód? Relatywnie niewielka skala działania naszego sektora: pod względem wartości kredytów czy depozytów do PKB Polska jest daleko od europejskiej czołówki.

Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, jeśli chodzi o tendencje w prowizjach, Polska należy do wyjątków. Łączna wartość opłat pobieranych od klientów rośnie u nas wolniej niż suma bilansowa wszystkich banków. Wciąż jest jednak wyższa niż w wielu innych krajach. Powód? Relatywnie niewielka skala działania naszego sektora: pod względem wartości kredytów czy depozytów do PKB Polska jest daleko od europejskiej czołówki.źródło: ShutterStock

Koszt korzystania z rachunku jest u nas niższy niż w większości europejskich państw.

Nasze instytucje finansowe należą do jednych najtańszych. Do takiego wniosku doszli analitycy… Węgierskiego Banku Narodowego (MNB). Przeanalizowali oni koszt korzystania z usług bankowych w kilkunastu europejskich krajach. Interesowało ich przede wszystkim to, jak ich własne banki wypadają na tle innych rynków. Okazało się, że należą do jednych z najdroższych. A polskie znalazły się na drugim biegunie.

Autorzy opracowania MNB porównali miesięczny koszt opłat z przeciętną płacą. Pod uwagę wzięli „potrzeby bankowe” i wynagrodzenia dla trzech profili klientów: uboższych, średnich i bardziej zamożnych. Jak się okazało, u nas koszt usług bankowych odpowiadał 0,16 proc. wynagrodzenia wśród najzamożniejszych, 0,23 proc. wśród uboższej części klienteli i 0,27 proc. w profilu średnim. Lepiej niż my wypadły trzy kraje: Wielka Brytania, Francja i Dania.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Mex(2019-02-13 10:24) Zgłoś naruszenie 72

  Niech autor tego tekstu sponsorowanego puknie sie w głowę. Po pierwsze - prawie nie ma polskich banków, po drugie - oferują najdroższe kredyty w EU, po trzecie - kradną i oszukują bo czuja się bezkarne.

  Odpowiedz
 • ramol(2019-02-13 12:06) Zgłoś naruszenie 40

  Polskie banki najlepsze???? Nie będę pisał o "kredytach mieszkaniowych starego portfela" "Alicja" była na takich samych zasadach. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-Alicja-wciaz-boli-Spelnial-marzenia-stal-sie-pulapka-7641882.html

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-14 09:29) Zgłoś naruszenie 10

  POlskie banki realizują POlitykę obcych agentur - obok procederu kryminalnego , do spółki z mafią państwową . Polskie banki , w III Ż-F RP , nie występują .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane