statystyki

Fiskus ma plan, jak wesprzeć rozwój rynku kapitałowego

autor: Agnieszka Pokojska09.01.2019, 23:01; Aktualizacja: 10.01.2019, 08:09
To rozwiązania fiskalne, które znajdą się w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

To rozwiązania fiskalne, które znajdą się w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowegoźródło: ShutterStock

Możliwość kompensowania zysków i strat z inwestycji, preferencje dla obligacji prorozwojowych i likwidacja podatku od podwyższenia kapitału.

To rozwiązania fiskalne, które znajdą się w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Potwierdziła to minister finansów Teresa Czerwińska na wczorajszej konferencji prasowej. O tym, że resort rozważa ich wprowadzenie, pisaliśmy w artykule „Nowe impulsy dla giełdy” (DGP nr 207/2018). Teraz wiadomo już, że pomysły te zostały uwzględnione w przygotowanym już przez MF dokumencie. Minister poinformowała, że strategia będzie opublikowana jeszcze w styczniu, po tym jak zostanie wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jednym z jej elementów mają być preferencje fiskalne. Chodzi m.in. o możliwość rozliczania kosztów IPO (pierwszej oferty publicznej). Dziś zdarza się, że zaraz po wejściu na giełdę organy podatkowe kwestionują ujęcie jakiegoś wydatku do kosztów podatkowych i spółka musi zapłacić wyższy podatek. Dzięki planowanym zmianom nie byłoby tego problemu. Emitenci zyskaliby bowiem możliwość odliczania takich kosztów od przychodu.

Minister Czerwińska przyznała wczoraj, że w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego znajdzie się też rozwiązanie dotyczące strat. Obecnie oddzielnie rozlicza się podatek od zysków z handlu akcjami, od dywidend, lokat bankowych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy odsetek od obligacji. Jeśli na jednym z tych instrumentów inwestor straci, to i tak musi zapłacić podatek od tego, na którym zarobił. Teraz ma się to zmienić. Prawdopodobnie jednak z rozwiązania tego wyłączone będą transakcje na kryptowalutach.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aha(2019-02-24 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    PiS-ory znowu dołażą bogatym. Jak dobrze pobiera się 500+ mającym więcej niż 20 tyś na m-c a jak fajnie będzie takim emerytom co mają 10 tys na m-c pobrać 1.100 zł - raj

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane