statystyki

Fiskus ma plan, jak wesprzeć rozwój rynku kapitałowego

autor: Agnieszka Pokojska09.01.2019, 23:01; Aktualizacja: 10.01.2019, 08:09
To rozwiązania fiskalne, które znajdą się w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

To rozwiązania fiskalne, które znajdą się w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowegoźródło: ShutterStock

Możliwość kompensowania zysków i strat z inwestycji, preferencje dla obligacji prorozwojowych i likwidacja podatku od podwyższenia kapitału.

To rozwiązania fiskalne, które znajdą się w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Potwierdziła to minister finansów Teresa Czerwińska na wczorajszej konferencji prasowej. O tym, że resort rozważa ich wprowadzenie, pisaliśmy w artykule „Nowe impulsy dla giełdy” (DGP nr 207/2018). Teraz wiadomo już, że pomysły te zostały uwzględnione w przygotowanym już przez MF dokumencie. Minister poinformowała, że strategia będzie opublikowana jeszcze w styczniu, po tym jak zostanie wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jednym z jej elementów mają być preferencje fiskalne. Chodzi m.in. o możliwość rozliczania kosztów IPO (pierwszej oferty publicznej). Dziś zdarza się, że zaraz po wejściu na giełdę organy podatkowe kwestionują ujęcie jakiegoś wydatku do kosztów podatkowych i spółka musi zapłacić wyższy podatek. Dzięki planowanym zmianom nie byłoby tego problemu. Emitenci zyskaliby bowiem możliwość odliczania takich kosztów od przychodu.

Minister Czerwińska przyznała wczoraj, że w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego znajdzie się też rozwiązanie dotyczące strat. Obecnie oddzielnie rozlicza się podatek od zysków z handlu akcjami, od dywidend, lokat bankowych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy odsetek od obligacji. Jeśli na jednym z tych instrumentów inwestor straci, to i tak musi zapłacić podatek od tego, na którym zarobił. Teraz ma się to zmienić. Prawdopodobnie jednak z rozwiązania tego wyłączone będą transakcje na kryptowalutach.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane