statystyki

Nie grozi nam powrót drogiej ropy [WYWIAD]

autor: Justyna Piszczatowska13.12.2018, 08:11; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:36
Kraje produkujące ropę mają różne plany na przyszłość – to może sprawić, że następnym razem trudno będzie dojść do konsensusu w sprawie poziomu produkcji. W szczególności Arabia Saudyjska, by zrównoważyć swój budżet, potrzebuje cen ropy przekraczających 80 dol. za baryłkę. A Rosja czuje się komfortowo przy cenach kształtujących się w przedziale 50–60 dolarów i nie była chętna do ograniczenia produkcji.

Kraje produkujące ropę mają różne plany na przyszłość – to może sprawić, że następnym razem trudno będzie dojść do konsensusu w sprawie poziomu produkcji. W szczególności Arabia Saudyjska, by zrównoważyć swój budżet, potrzebuje cen ropy przekraczających 80 dol. za baryłkę. A Rosja czuje się komfortowo przy cenach kształtujących się w przedziale 50–60 dolarów i nie była chętna do ograniczenia produkcji.źródło: ShutterStock

Dla firm takich jak Orlen i Lotos obecne otoczenie jest korzystne. Niskie ceny surowca na światowych rynkach często oznaczają wyższe marże rafineryjne – tłumaczy Dmitrij Marinczenko.

Ceny ropy nie wzrosły znacząco po ubiegłotygodniowym posiedzeniu OPEC – organizacji skupiającej największych producentów ropy oraz strony rosyjskiej, chociaż kraje kartelu zdecydowały się ograniczyć wydobycie surowca. Dlaczego?

Tym razem krajom OPEC i Rosji trudno było osiągnąć kompromis, więc reakcja rynku została osłabiona. Umowa (dotycząca zmniejszenia produkcji – red.) ma zostać poddana przeglądowi w kwietniu przyszłego roku. Trudne negocjacje pokazują, że nie ma gwarancji, iż będzie kontynuowana. Nie jest również jasne, czy producenci ropy będą postępować zgodnie z ustaleniami ze szczytu. To sprawia, że uczestnicy rynku są nieco zaniepokojeni.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane