statystyki

Nie grozi nam powrót drogiej ropy [WYWIAD]

autor: Justyna Piszczatowska13.12.2018, 08:11; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:36
Kraje produkujące ropę mają różne plany na przyszłość – to może sprawić, że następnym razem trudno będzie dojść do konsensusu w sprawie poziomu produkcji. W szczególności Arabia Saudyjska, by zrównoważyć swój budżet, potrzebuje cen ropy przekraczających 80 dol. za baryłkę. A Rosja czuje się komfortowo przy cenach kształtujących się w przedziale 50–60 dolarów i nie była chętna do ograniczenia produkcji.

Kraje produkujące ropę mają różne plany na przyszłość – to może sprawić, że następnym razem trudno będzie dojść do konsensusu w sprawie poziomu produkcji. W szczególności Arabia Saudyjska, by zrównoważyć swój budżet, potrzebuje cen ropy przekraczających 80 dol. za baryłkę. A Rosja czuje się komfortowo przy cenach kształtujących się w przedziale 50–60 dolarów i nie była chętna do ograniczenia produkcji.źródło: ShutterStock

Dla firm takich jak Orlen i Lotos obecne otoczenie jest korzystne. Niskie ceny surowca na światowych rynkach często oznaczają wyższe marże rafineryjne – tłumaczy Dmitrij Marinczenko.

Ceny ropy nie wzrosły znacząco po ubiegłotygodniowym posiedzeniu OPEC – organizacji skupiającej największych producentów ropy oraz strony rosyjskiej, chociaż kraje kartelu zdecydowały się ograniczyć wydobycie surowca. Dlaczego?

Tym razem krajom OPEC i Rosji trudno było osiągnąć kompromis, więc reakcja rynku została osłabiona. Umowa (dotycząca zmniejszenia produkcji – red.) ma zostać poddana przeglądowi w kwietniu przyszłego roku. Trudne negocjacje pokazują, że nie ma gwarancji, iż będzie kontynuowana. Nie jest również jasne, czy producenci ropy będą postępować zgodnie z ustaleniami ze szczytu. To sprawia, że uczestnicy rynku są nieco zaniepokojeni.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane